Pełna wersja

Cenny czas pracy

2015-06-26 17:03

Pracodawcy coraz częściej i coraz chętniej kontrolują, co w godzinach pracy robią pracownicy. Na porządku dziennym są kontrole czasu pracy, wykonywanych zadań, a nawet przebiegu spotkań służbowych. Tendencja jest raczej wzrostowa, więc trzeba się spodziewać, że przepisy będą się zaostrzać.

Pracodawca właściwie w każdym momencie może sprawdzić, jak pracownik wywiązuje się z obowiązków służbowych. Na porządku dziennym jest już nie tylko popularne odbijanie karty, ale także bardziej zaawansowane metody.

Praca na czas

Rejestracja czasu pracy zdaniem pracodawców może przyczynić się do znacznych oszczędności w firmie. Elektroniczną kartę trzeba odbijać nie tylko po rozpoczęciu lub skończeniu pracy, ale także przy wyjściach na przerwy śniadaniowe, a także na spotkania służbowe. Rejestratory, które do niedawna kojarzone były głównie z pracą w fabrykach, obecnie są stosowane w innych branżach m.in. w medialnej. Powszechne stało się montowanie bramek obrotowych, które nie tylko ułatwiają kontrolę nad pracownikami, ale także uniemożliwiają wejście na teren zakładu osób obcych. Warto wiedzieć, że pracodawca nie może instalować w zakładzie pracy czytników linii papilarnych, ponieważ zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz NSA nie ma stosownych regulacji pozwalających na bezpieczne gromadzenie danych biometrycznych.

Bardzo dokładnie godziny pracy rejestrowane są w firmach transportowych. Wymusiły to zapisy ustawy o czasie pracy kierowców. Regulacje są niezwykle szczegółowe i sprawdzany jest nie tylko sam czas za kółkiem, ale także obowiązkowe przerwy, które kierowca musi zrobić.

Kontrola w biurach

Pracownicy biurowi muszą bardzo uważać na to, co robią w trakcie pracy. Pracodawca może mieć w każdej chwili dostęp do ich korespondencji i to zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W komputerach instalowane są specjalne oprogramowania, które śledzą niemal każdy ruch. Sprawdzane są strony odwiedzane przez pracownika oraz czas, jaki na nich spędzają. Często bywają blokowane strony popularnych serwisów społecznościowych oraz programy do pogawędek online na przykład gadu-gadu, czy skype. Kontrole komputerów pozwalają nie tylko na określenie ile czasu pracownik poświęca zadaniom służbowym, ale także mogą zapobiec wyciekowi wrażliwych danych z firmy, a nawet szpiegostwu przemysłowemu.

Coraz powszechniejszy staje się także monitoring, szczególnie w miejscach, w których są gromadzone rzeczy wartościowe - w kasach, magazynach, ale także przy drogim sprzęcie biurowym.

Trzeźwe spojrzenie

Od lat coraz powszechniejsze są także kontrole trzeźwości, szczególnie w branżach, w których trzeba obsługiwać maszyny - w budowlance, w fabrykach, oczywiście także w transporcie. W firmach przewozowych nikogo już dziś nie dziwi, że przed przystąpieniem do pracy trzeba dmuchnąć w alkomat. Niestety, mimo rygorystycznych przepisów i świadomości badań w wielu przedsiębiorstwach pracownicy ciągle próbują przystąpić do pracy pod wpływem alkoholu.

Red.