W 2015 roku weszły w życie rozmaite poprawki, które dotyczą nie tylko inwestycji wielkich deweloperów, ale i zwykłych remontów, które wykonuje się na co dzień. Warto zapoznać się z tymi zmianami, gdyż "w dzisiejszych czasach na rynku budowlanym, gdzie konkurencja jest naprawdę ogromna, liczą się przede wszystkim ci, którzy inwestują w swój rozwój i kompetencje " (cyt. http://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-prawo/prawo-budowlane ). Zarówno osoby, które muszą ubiegać się o szereg pozwoleń, jak i przodownicy branży powinni poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.
Korzyści dla zwykłego obywatela
Wraz z 2015 rokiem zniesiono obowiązek starania się o pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego, o ile nie narusza to działki sąsiadów i wiąże się z realizacją projektów, które mieszczą się na swoim planie. Oczywiście jej wejście w życie dotyczy specjalnie określonych obiektów, spośród których można wyróżnić garaże, altanki lub ganki (czyli wolno stojące budynki gospodarcze) czy budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni nie większej niż 35 m2. Obecnie wystarczające będzie zgłoszenie budowy z projektem i wymaganymi dokumentami. Szczęśliwie również nowelizacja obejmie sam projekt, którego lista obowiązkowych elementów zostanie ograniczona do minimum.
Jest to bardzo pozytywna regulacja dla każdego, kto do tej pory musiał czekać na pozwolenie (w dużych miastach mogło to trwać nawet 3 miesiące!). Po wysłaniu zgłoszenia do urzędu mamy 30 dni na odpowiedź z ewentualnym sprzeciwem i w efekcie wymaganiem pozwolenia. Kiedy jednak to nie nastąpi, mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą na nasze poczynania.
Zlikwidowany również został obowiązek zgłoszenia planowanej daty rozpoczęcia prac związanych z budową. Był to przepis uznany za utrudniający i komplikujący, więc zadecydowano o jego zniesieniu.
Inne istotne zmiany
W 2015 roku zwiększy się lista obiektów, odnośnie których nie będzie potrzeby starania się o pozwolenie na użytkowanie. Zostaną one oddane do użytku na podstawie zgłoszenia. Lista obejmuje m.in. garaże na 5 stanowisk, budynki kolejowe, warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów czy myjnie samochodowe. Jeszcze inna zmiana wiązać się będzie z niższymi opłatami legalizacyjnymi w przypadku samowoli budowlanych. Wtedy też poniesiemy niższe koszta za legalizację dobudowanego ganku czy garażu. Kary za takie poczynania zmniejszą się nawet dziesięciokrotnie.
Jak zatem widać, w połowie roku wejdą w życie liczne poprawki, które miejmy nadzieję uczynią rozmaite przedsięwzięcia mniej sformalizowanymi i utrudnionymi. Choć prawo ma na celu ochronę naszych dóbr i bezpieczeństwa, trzeba przyznać, że niektóre z przepisów wydawały się niezrozumiałe i zawiłe, zatem ich zmiana będzie z pewnością korzystnym posunięciem.