W piątek 28 sierpnia w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyło się spotkanie poświęcone problemowi suszy i rządowej pomocy dla rolników. - Stawki pomocy są zgodne z obietnicą ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 800 zł/ha dla właścicieli sadów i krzewów owocowych i 400 zł/ha do upraw pozostałych. Warunkiem jest ubezpieczenie gospodarstwa przynajmniej od jednego ryzyka. Jeśli ubezpieczenia nie było, wówczas pomoc bedzie o połowę mniejsza - informuje Stefan Krauz kierownik ODR w Biłgoraju.
Jednak nie wszystkie uprawy podlegają pomocy. Plantatorzy porzeczki nie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Nie będzie można też uzyskać rekompensaty za zboża i użytki zielone. Niejednoznaczna jest też sytuacja plantatorów tytoniu. Rolnicy uprawiający tę roślinę w gminie Obsza mogą otrzymać odszkodowania, a plantatorom z gminy Łukowa pomoc się nie należy. Wszystko zależy od rodzajów gleb. Szczegółowy wykaz rodzajów upraw i gmin objętych zagrożeniem suszą można sprawdzić na stronie internetowej Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach: http://www
Procedura uzyskania odszkodowania jest następująca: w terminie określonym przez urząd gminy rolnik składa tam zgłoszenie w którym podaje wszystkie swoje uprawy rolne (nazwę uprawy i jej powierzchnię w ha). Zarówno uprawy w których wystąpiły szkody jak i te, w których nie odnotowano strat (dane te muszą być zgodne z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie za 2015 r. składanym do ARiMR). W zgłoszeniu należy podać także wielkość produkcji zwierzęcej w gospodarstwie (jeśli występuje). Dodatkowe informacje można uzyskać w urzędach gmin.
W gminach zostały powołane komisje, które dokonają szacowania strat podczas oględzin w terenie, w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. W skład komisji wchodzi pracownik urzędu gminy, ODR, przedstawiciel Izby Rolniczej i ewentualnie sołtys. Protokoły szacowania strat komisje przekażą do wojewody. Istotne jest to, że komisja przekaże tylko te protokoły, w których wykazane zostaną szkody w uprawach rolnych na poziomie co najmniej 30% całego gospodarstwa, a nie jednej uprawy. Następnie wnioski o dopłaty z tytułu wystąpienia suszy będą składane w biurze powiatowym ARiMR. - Postaramy sie, aby szacowanie strat przebiegało możliwie sprawnie, aby rolnicy w najkrótszym terminie otrzymali pomoc - zapewnia kierownik Krauz.
Jak informuje na swoich stronach Ministerstwo Rolnictwa, producenci rolni, po oszacowaniu strat w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z następujących form pomocy:
1) z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej;
2) odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika złożony do KRUS;
3) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy - na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;
4) ulg w podatku rolnym udzielanych przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.