Tegoroczny letni wypoczynek dzieci i młodzieży organizowany był przez szkoły, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
- Z satysfakcją należy zaznaczyć, że wszyscy organizatorzy wypoczynku dokonali obowiązku jego zgłoszenia do Kuratorium Oświaty, a tym samym został on zamieszczony na ogólnopolskiej stronie zgłoszeń wypoczynku - www.wypoczynek.men.gov.pl prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Funkcjonowanie ogólnopolskiej bazy zgłoszeń wypoczynku umożliwia rodzicom - zamierzającym wysłać dzieci na obóz czy kolonie - sprawdzenie wiarygodności organizatorów oraz zgłoszenie ewentualnych uwag kuratorowi oświaty lub innym służbom sprawującym nadzór nad wypoczynkiem, w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w jego organizacji - wyjaśnia rzecznik PSSE w Biłgoraju Joanna Sarzyńska.
W przypadku wątpliwości - organizatorom wypoczynku - zgłaszającym się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju udzielano informacji w zakresie bezpiecznego przygotowania bazy noclegowej, warunków przygotowywania posiłków, posiadania niezbędnej dokumentacji obowiązującej uczestników wypoczynku. Wypoczynek dzieci i młodzieży może być organizowany w formie wyjazdowej oraz w miejscu zamieszkania. Podczas wakacji dzieci wypoczywały:
- w obiekcie hotelowym lub innym obiekcie, w którym są świadczone usługi hotelarskie - 11 turnusów
- w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku ( internaty, szkolne schroniska młodzieżowe sezonowe funkcjonujące w okresie letnim na bazie szkół podstawowych ) - 3 turnusy
- na obozach harcerskich pod namiotami - 2 turnusy
- w formie wędrownej - 3
- w miejscu zamieszkania oraz na wyjeździe jednodniowym - 1 turnus.
Przeprowadzono łącznie 16 kontroli, z wypoczynku skorzystało 768 osób. Stan sanitarno-higieniczny oraz techniczny bazy noclegowej nie budził zastrzeżeń. Wypoczynek był zorganizowany (oprócz harcerskiego obozu pod namiotami) na bazie obiektów hotelarskich lub innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie - będących pod nadzorem inspekcji sanitarnej. Ponadto wypoczywający korzystali z noclegów w 3 szkolnych schroniskach młodzieżowych sezonowych (2 zorganizowane na bazie szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju - schronisko "Sitareczka", Szkoły Podstawowej w Górecku Starym, w oddzielnym budynku usytuowanym na działce szkolnej - przy Samorządowym Zespole Szkół w Józefowie, działających w oparciu o opracowany statut szkolnego schroniska młodzieżowego, który określa rodzaj, szczegółowe cele i zadania schroniska oraz sposób wykonywania tych zadań).
Wyżywienie w miejscach wypoczynku (oprócz obozu leśnego) zorganizowane było na bazie obiektów objętych stałym nadzorem, posiadających decyzje zatwierdzenia wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju.
Wszystkie kontrolowane obiekty posiadały bloki żywieniowe produkcyjne, posiłki przygotowywane były zgodnie z normami żywieniowymi, w trakcie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości.
Podczas wypoczynku zorganizowanego przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE w oddziale leśnym w miejscowości Tarnowola Nadleśnictwo Józefów baza żywieniowa zorganizowana była we własnym zakresie przez harcerzy - nie stwierdzono nieprawidłowości.
W trakcie wakacji prowadzono urzędowe kontrole obiektów żywienia zbiorowego otwartego, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów sezonowych w miejscowościach wypoczynkowych. Przeprowadzono łącznie 33 kontrole urzędowe w obiektach żywienia zbiorowego otwartego, w tym w 4 przygotowujących posiłki w obiektach nad zbiornikiem wodnym Biszcza-Żary i 1 nad zbiornikiem wodnym w Józefowie (obiekty sezonowe).
W 2 skontrolowanych obiektach stwierdzono nieprawidłowości natury higienicznej i zdrowotnej (mała gastronomia i zakład żywienia zbiorowego), co skutkowało nałożeniem grzywny w formie mandatu karnego w małej gastronomii w wysokości 150 zł oraz wydaniem 2 decyzji administracyjnych nakazowych. W pozostałych obiektach nie stwierdzono uchybień mających wpływ na zdrowie i życie konsumentów.
Ponadto dokonano kontroli w 4 wytwórniach lodów (pobrano przy tym do badania laboratoryjnego 10 próbek lodów tradycyjnych - prawidłowe) oraz skontrolowano 8 automatów do produkcji lodów (pobrano do badania 5 próbek lodów włoskich - stwierdzono nieprawidłową jakość zdrowotną ze względu na ponadnormatywną liczbę Enterobacteriaceae, co wskazuje na niezachowanie standardów higienicznych przy produkcji lodów ). W związku z powyższym podjęto kroki administracyjne mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości.
W czasie wakacji na terenie powiatu biłgorajskiego odbywały się imprezy plenerowe tj. Dni Tarnogrodu, Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie, Tytoniaki w Łukowej, podczas których skontrolowano 12 obiektów małej gastronomii tymczasowej oferującej m.in. dania z grilla, watę cukrową, popcorn itp. Większych uchybień natury higienicznej i zdrowotnej nie stwierdzono. Przedsiębiorcom zwracano uwagę na obowiązek właściwego podawania informacji konsumentom dotyczącej wykazu składników zawartych w przygotowywanych do sprzedaży potrawach, w tym wywołujących alergie i objawy nietolerancji, z uwzględnieniem wykazu barwników (zwłaszcza w kolorowej wacie cukrowej i lodach), które mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.
Prowadzono nadzór sanitarny nad miejscami wykorzystywanymi do kąpieli (Biłgoraj, Biszcza, Frampol, Józefów), w tym prowadzono serwis internetowy, aktualizowany co tydzień, obejmujący informacje dotyczące funkcjonowania tych miejsc.
Przeprowadzono kontrole dworca autobusowego oraz zaplecza technicznego, gdzie przygotowywane są pod względem higieniczno-sanitarnym autobusy wyjeżdżające na trasy.
Stale monitorowany był stan sanitarny przystanków autobusowych i miejsc parkingowych, zwłaszcza w miejscach o podwyższonym ruch turystycznym. Kontrolą objęto także stacje paliw, w tym ich zaplecze higieniczno - sanitarne udostępniane klientom.
Przeprowadzono kontrole obiektów sportowych oraz kulturalno - rekreacyjnych, na bieżąco kontrolowane są obiekty, w których świadczone są usługi noclegowe.
Ponadto przeprowadzono kontrole ogólnodostępnych placów zabaw dla dzieci.
Nadzorem sanitarnym objęta jest również jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a próbki do badań pobierane są zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem.
We wszystkich placówkach wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży oraz w szkolnych schroniskach młodzieżowych pozostawiano materiały oświatowe dotyczące zagadnień profilaktyki zatruć pokarmowych (salmonella, czerwonka), profilaktyki chorób sezonu letniego (kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, bąblowica, wścieklizna), folder "zdrowe wakacje" (zawierający informacje o ukąszeniach przez żmije, toxocarozie, zatruciach grzybami, AIDS, pierwszej pomocy w nagłych przypadkach: zadławieniach, krwotokach z nosa), szkodliwości nadmiernej ekspozycji słonecznej i promieniowania ultrafioletowego, zapobieganie i zwalczanie chorób pasożytniczych skóry (wszawica, świerzb), profilaktyka zakażeń meningokokami, przestrzegania zasad higieny osobistej, przestrzegania higieny wypoczynku, prowadzenie zdrowego stylu życia. Zapoznano z zasadami zdrowego i bezpiecznego żywienia oraz aktywności fizycznej, dbania o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów.
Szczególną uwagę zwrócono na profilaktykę uzależnień (alkohol, nikotyna, dopalacze, narkotyki).