Tadeusz Łapiński to jeden z najwybitniejszych litografów XX wieku. Jest laureatem ponad 50 nagród na niemal wszystkich kontynentach świata. Na cześć artysty w 1981r. burmistrz Waszyngtonu ustanowił 9 grudnia Dniem Łapińskiego, a jego praca pedagogiczna na Uniwersytecie Maryland zakończyła się nadaniem mu tytułu Profesor Emeritus. Reprezentowany był przez najważniejsze amerykańskie galerie Kennedy Gallery, Weintraub Gallery i Art Fair Gallery.
Maria Łapińska po dyplomie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie tworzyła obrazy olejne przepojone duchem sławnego pradziadka - Józefa Chełmońskiego. Swoją sztukę kontynuuje nie tylko w malarstwie, ale przede wszystkim w tkaninie. Fantastyczne gobeliny dały jej uznanie zarówno w Ameryce, jak i w Polsce. Zaczynała od form tradycyjnych, które rozwinęły się w magiczne sploty, które nazwała "tańczącymi sznurami". Przedstawione na wystawie "Tkanina" prace Marii są zupełnie wyjątkowe pod względem tematyki, jak i techniki. Dynamika faktury, nieoczekiwana bujność kolorów, wszystko to tworzy ekspresję dzieła sztuki tkackiej na najwyższym poziomie. Nieco wcześniejsze eksperymenty Marii były skupione wokół kolażu dywanowego, są to prace przedstawiające krajobraz ziemi mazowieckiej. Są to formy unikalne, niespotykane, tzw. coloragi.
Swoje prace, na wspólnej wystawie, zaprezentowali w niedzielne popołudnie, 13 września. Autorzy opowiadali o tym co ich inspiruje i zachęcali do podziwiana dzieł. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawieciele władz miasta, jak również mieszkańcy Biłgoraja.
Część wystwionych prac mogą Państwo obejrzeć w naszej galerii.