Pełna wersja

Przyjemność, która może przerodzić się w problem

2015-12-15 23:06

Alkohol to łatwo dostępna używka. Często stanowi nieodłączny element imprez, spotkań towarzyskich, czy wieczorów spędzonych przed telewizorem. Zdarza się, że niektórzy wykorzystują go jako formę pocieszenia w trudnych chwilach. Pijąc twierdzą, że potrafią to kontrolować i daleko im do nadużycia. Trudno jednak zauważyć moment, kiedy alkohol przestaje być dodatkiem do życia, a staje się jego sensem i przeradza się w ciężką i przewlekłą chorobę jaką jest alkoholizm. Chorzy długo potrafią oszukiwać samych siebie i nie zauważać pierwszych symptomów uzależnienia. W sidła nałogu coraz częściej wpadają młodzi i wykształceni ludzie, którzy wydawać by się mogło, nie mają powodów by pić. Jeśli więc w naszym środowisku pojawi się osoba uzależniona, nie należy jej dyskryminować ani ignorować, tylko potraktować poważnie i spróbować udzielić pomocy.

Kobieta w nałogu

Coraz częściej w  alkoholizm wpadają kobiety. Dawniej, było to rzadkie zjawisko. To mężczyźni nie radząc sobie z problemami sięgali po alkohol, a kobiety popadały w depresję. Z czasem jednak uległo to zmianie i obecnie kobiety dorównują mężczyznom w piciu, a z powodu swojej fizjologii, są bardziej skłonne by popaść w  nałóg. Alkohol szybciej wyrządza szkody w organizmie kobiet, zaburza cykl miesiączkowy, nie wspominając już o skutkach picia w ciąży. Panie piją najczęściej w warunkach domowych, kiedy dopada je monotonia życia, przytłacza nadmiar obowiązków i pojawiają się problemy małżeńskie i rodzinne. Na początku w ramach odstresowania, jednak nie zawsze na tym się kończy. Także źle pojęte równouprawnienie przyczynia się do coraz częstszego picia dużych ilości alkoholu przez kobiety, które chcą zrównać się z mężczyznami w tej kwestii. Pijące panie częściej starają się to ukryć, jednak twarz osoby spożywającej alkohol z czasem ulega zmianom i łatwo dostrzec szkody, które na niej wyrządził.

Jak pomóc

Problem alkoholowy, który posiada jedna osoba, staje się problemem również dla jej rodziny. Kobieta, która pije, a jest żoną i matką, nie jest w stanie prowadzić prawidłowo funkcjonującego domu. Tak samo dotyczy to mężczyzn. Pierwszym krokiem, aby udzielić alkoholikowi pomocy jest próba uświadomienia mu, że jest uzależniony. Jest to bardzo trudne, ponieważ alkoholicy często są przekonani o tym, że nic złego się nie dzieje. Jeśli nam się to uda, kolejnym etapem wyjścia z nałogu jest terapia. Istnieje wiele placówek, które zajmują się leczeniem osób uzależnionych, niezależnie od płci, wieku i statusu społecznego. W takich klinikach chorym zapewniona jest kompleksowa opieka, m.in. detoks, i wykłady prowadzone przez specjalistów. Najważniejsze jest to, aby uzależniony znalazł w sobie tyle siły, by zrozumieć swój problem. Wtedy wyjście z nałogu zawsze jest możliwe. (źródło: http://www.mandalawroc.pl/ ).

Red.