Zwracam się z uprzejmą prośbą, a jednocześnie z wnioskiem o unieważnienie procedury prywatyzacji Zakładu Ceramiki Budowlanej Markowicze S.A. Wniosek niniejszy motywuję przede wszystkim błędami natury formalnej, które wystąpiły w trakcie procesu prywatyzacji, a także argumentami natury ekonomicznej, wymienionymi poniżej.
Błędy natury formalnej przedstawiałem Panu Ministrowi w zapytaniu poselskim z dnia 12 lutego br. Należą do nich: bezzasadne w gruncie rzeczy wykluczenie z kolejnego etapu procedury spółki pracowniczej Cegielnia Markowicze Sp. z o.o., nieinformowanie upoważnionego doradcy i pełnomocnika Spółki Cegielnia Markowicze Sp. z o.o o toczącym się postępowaniu i jego wynikach przez Departament VII MSP (tym samym pełnomocnik, będący również doradcą Spółki upoważnionym m.in do odbioru korespondencji związanej z procesem zbycia akcji, nie był w stanie podjąć niezbędnych działań w odpowiednim czasie) oraz łamanie regulaminu postępowania prywatyzacyjnego przez spółkę Leier Polska S.A - jeden z podmiotów ubiegających się o zakup ZCB Markowicze S.A.
Nie mniej ważne dla negatywnej oceny przebiegu procesu prywatyzacji ZCB Markowicze S.A, są także zastrzeżenia natury ekonomicznej. Jak wynika z informacji, jakie podnoszą m.in podmioty na co dzień zajmujące się rynkiem budownictwa, także spółka Leier Polska S.A, dopuszczona do ostatniego etapu realizacji procesu prywatyzacji, w związku z podjęciem działań niekorzystnie skutkujących względem ZCB Markowicze S.A nie gwarantuje dalszego efektywnego funkcjonowania tego zakładu. Dopuszczenie tej spółki do negocjacji przy podnoszonym naruszaniu zasad prowadzonego postępowania oraz równoczesnym wykluczeniu spółki pracowniczej, może wręcz skazać załogę na bezrobocie. Pisma w tej sprawie skierowane do przedstawiciela MSP Podsekretarza Stanu Pana Adama Łaszkiewicza zdecydowali się złożyć dnia 19.01.2010r Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości oraz dnia 29.01.2010r Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego Lublinie (w załączeniu). Uwagi w przedmiocie rozpoczętej prywatyzacji w/w spółki wnosili - także w formie pisemnej - obecny Zarząd ZCB Markowicze S.A oraz przedstawiciele spółki pracowniczej Cegielnia Markowicze Sp. z o.o.
W podnoszonych zarzutach, zawartych w pismach str on wskazuje się na to, że oferent mający obecnie wyłączność negocjacyjną - Leier Polska S.A. - wykonuje ruchy, które generują uzasadnione podejrzenie działania na szkodę ZCB Markowicze S.A, które chce nabyć. Leier Polska S.A m.in. podjęła szeroko zakrojone działania w sprawie zakupu gruntów, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Księżpol wchodzą w skład Obszaru Górniczego "Markowicze". Aby uzyskać dane właścicieli działek na tym obszarze przedstawiciele omawianej firmy odwiedzili Wydział Geodezji w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju oraz Wydział Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, a następnie skontaktowali się z Wójtem Gminy Księżpol w celu zorganizowania spotkania z 60 właścicielami działek, które odbyło się w Zespole Szkół w Księżpolu. Działania Leier Polska S.A, firmy która jeszcze nie zakupiła akcji zakładu, dodatkowo - wg. w/w - szkodzą Spółce Skarbu Państwa tj. ZCB "Markowicze" S.A ponieważ aktywizacja właścicieli działek na obszarze górniczym doprowadziła do wzrostu ceny 1 metra kwadratowego gruntu. W efekcie ZCB "Markowicze" S.A musiało zawiesić rozpoczęte wcześniej rozmowy z kilkoma właścicielami. Tego typu sytuacja generuje dodatkowe uzasadnione wątpliwości, czy Leier Polska S.A. ma zamiar nabyć ZCB Markowicze S.A w celu kontynuowania dalszej produkcji ceramiki budowlanej, czy też może np. w celu wyeliminowania tego prężnego zakładu z rynku.
W tej sytuacji zakończenie procesu prywatyzacji i sprzedanie znakomicie prosperującego zakładu, może niestety narażać się także na zarzut działania na niekorzyść Skarbu Państwa.
Dlatego też bardzo proszę Pana Ministra o pozytywne ustosunkowanie się do niniejszego wniosku i podjęcie jedynie słusznej i korzystnej dla Skarbu Państwa jak i dla ZCB Markowicze S.A i jego załogi decyzji. Pragnę poinformować Pana Ministra, że w przypadku negatywnej decyzji, rozważę możliwość skierowania całej sprawy do odpowiednich organów kontroli i ścigania.
Z poważaniem
(-) Sławomir Zawiślak