Pełna wersja

Kolizja na drodze - i co dalej?

2016-01-20 08:02

Wypadki komunikacyjne to jedne z najczęściej występujących problemów, z jakimi osoby poszkodowane zgłaszają się do ubezpieczycieli. Codziennie w całej Polsce dochodzi do setek zdarzeń - zarówno z udziałem pieszych, kierowców samochodów osobowych, motocykli oraz innych jednośladów. Sprawdźmy zatem jakie mamy możliwości w sytuacji bycia ofiarą, a także sprawcą wypadku.

Znaj swoje prawa

Pamiętajmy, że co do zasady za skutki wypadku komunikacyjnego odpowiada osoba, z której winy doszło do zdarzenia. Jeśli posiada wykupione ubezpieczenie OC - szkody pokrywa firma ubezpieczeniowa, nie trzeba więc wykładać nic z własnej kieszeni. Oczywiście w takiej sytuacji kierowca będący sprawcą wypadku traci swoje zniżki na polisę, co skutkuje znacznym podniesieniem się składki. W przypadku niewielkiej stłuczki najlepszym wyjściem będzie po prostu "dogadanie się" i pójście na kompromis. Jeśli straty są znaczne, a dodatkowo żadna ze stron nie poczuwa się do winy, należy na miejsce wezwać policję, która ustali kto ponosi odpowiedzialność za zdarzenie oraz sporządzi odpowiednią notatkę, która przyda się podczas uzyskiwania odszkodowania za zdarzenie.

Co zrobić po wypadku?

Wypadek drogowy to potężna dawka stresu, kiedy jednak uda nam się zapanować nad nerwami, warto zachować zimną krew i wykonać kilka czynności, które w późniejszym czasie ułatwią nam zdobycie odszkodowania. Spiszmy więc markę i kolor auta, który spowodował wypadek, numery rejestracyjne, poprośmy również sprawcę o dane osobowe i nazwę ubezpieczyciela. Jeśli to my jesteśmy winni wystąpieniu zdarzenia, nie zatajajmy żadnych informacji. Prawdopodobnie i tak będziemy musieli pożegnać się ze zniżkami za bezszkodową jazdę, ale chociaż nie poniesiemy fizycznie kosztów rekompensaty. Nie zapominajmy również o  pomocy medycznej, nawet jeżeli pozornie czujemy się dobrze, to lepiej dać się przebadać. Do uzyskania wyższego odszkodowania będziemy później potrzebowali informacji od lekarza oraz szczegółowej dokumentacji medycznej.

Uzyskaj pomoc

Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe znacznie zaniżają wartość odszkodowania, które zupełnie nie satysfakcjonuje poszkodowanej strony. Wtedy warto podjąć kroki, mające na celu uzyskanie wyższej rekompensaty. Można od razu skierować sprawę do sądu, uprzednio zbierając potrzebne dowody (np. zdjęcia szkody, opis rzeczoznawcy). Musimy jednak liczyć się z koniecznością opłacenia adwokata, który będzie naszym pełnomocnikiem w sądzie oraz przygotować się na długą batalię. Innym wyjściem jest skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej, będącej centrum odszkodowań, która zajmuje się kompleksową pomocą osobom poszkodowanym w wyniku wypadków komunikacyjnych. Na rynku istnieje wiele tego typu kancelarii, zrzeszających doświadczonych prawników, specjalizujących się w uzyskiwaniu odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Pomoc kancelarii nie zawsze musi opierać się o sprawę sądową, ponieważ wiele problemów można rozwiązać na drodze mediacji i ugody.

Red.