Pełna wersja

Mniej zachorowań na grypę A/H1N1

2016-03-09 13:21

W poÅ‚owie lutego Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w BiÅ‚goraju odnotowaÅ‚a ogromny wzrost zachorowaÅ„ na grypÄ™ sezonowÄ…. Z każdym tygodniem wzrastaÅ‚a też liczba osób chorych na grypÄ™ wywoÅ‚anÄ… wirusem A/H1N1. Sytuacja siÄ™ poprawia. Ale powodów do optymizmu nadal nie ma. Tylko w pierwszym tygodniu marca zachorowaÅ‚o 200 osób z terenu powiatu, w tym jedna osoba na grypÄ™ wywoÅ‚anÄ… wirusem A/H1N1.

Mimo, że sezon grypowy dobiega końca, nie powinniśmy zaniedbywać swojego zdrowia. W dalszym ciągu Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna odnotowuje spore ilości przypadków zachorować na grypę sezonową.

Tylko w pierwszym tygodniu marca zachorowało 199 osób: 18 osób to dzieci do 4 lat, 35 osób ma od 15 do 14 lat, aż 111 chorych mieści się w przedziale wiekowym od 15 do 64 roku życia. Wśród tej grupy jest także 35 osób starszych, czyli tych które przekroczyły 65 rok życia.

Od 1 do 7 marca PSSE zanotowała także 1 przypadek zachorowania na tzw. świńską grypę, czyli chorobę wywołaną wirusem A/H1N1 (osoba w wieku 34 lat) oraz 1 przypadek grypy z grupy B (8-letnie dziecko).

Statystyki z lutego znajdą Państwo w artykule pt. Coraz więcej chorych na świńską grypę.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia szczepienie przeciw grypie to podstawowa i najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie i jej powikłaniom. Jest to także metoda najtańsza - chroni nie tylko przed zachorowaniem, lecz także przed dodatkowymi kosztami związanymi z kupowaniem leków i absencjami chorobowymi.

Szczepiąc się dbamy o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych - szczególnie dzieci i osób starszych, które są najbardziej narażone na groźne powikłania, które może powodować grypa.

Najlepszy moment na szczepienie to co roku wrzesień i październik. Nie oznacza to jednak, że później nie ma po co się szczepić! Uodpornienie następuje w ciągu 7-14 dni od podania szczepionki i po tym czasie zabezpiecza nas ona przed zachorowaniem. Dlatego warto się zaszczepić przeciw grypie!

red.