Cele Biłgorajskiej Masy Krytycznej Głównym celem który sobie postawiliśmy było uczynienie Biłgoraja miastem przyjaznym dla rowerzystów. Cel ten chcieliśmy zrealizować poprzez: - poprawę warunków poruszania się na rowerze w mieście poprzez budowę nowych dróg rowerowych, - zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego, - popularyzację roweru jako wygodnego i przyjaznego dla środowiska środka transportu.
Comiesięczne przejazdy Masy Krytycznej miały na celu zwrócenie uwagi na obecność rowerzystów na ulicach miasta. Przejazdami Masy Krytycznej chcieliśmy uświadomić zarówno władzom miasta, powiatu, gminy jak i wszystkim mieszkańcom Biłgoraja potrzebę budowy nowych dróg rowerowych przy kolejnych inwestycjach drogowych. Zaznaczaliśmy potrzebę przyjęcia jednolitych standardów technicznych dla budowanych dróg rowerowych, tak aby były wykonane solidnie i dobrze służyły rowerzystom, potrzebę ustawiania stojaków rowerowych w docelowych miejscach rowerzystów oraz konieczność szerszego spojrzenia na sprawy rowerowe w Biłgoraju poprzez opracowanie strategii rowerowej miasta, tak aby ruch samochodowy i rowerowy odbywały się w sposób harmonijny i bezpieczny dla wszystkich uczestników.
Co udało się osiągnąć, co jest do zrobienia? Dużo naszych celów udało się zrealizować. Przede wszystkim przybyło nowych dróg rowerowych, ze stanu ok. 2 km dróg rowerowych w 2012 r. (ul. Zamojska) do ok. 14 km w 2016 roku (ulice: Zamojska, Poniatowskiego, obwodnica Północna, Al. Jana Pawła II, Tarnogrodzka, Sikorskiego, Leśna, Łąkowa, Moniuszki), kolejne są w budowie (ul. Krzeszowska) lub też uwzględnione w najbliższych planach (ul. Długa, Boh. Monte Cassino, Cegielniana). Władze miasta życzliwie odnoszą się do większości naszych postulatów i wykazują chęć współpracy przy zamierzeniach dotyczących infrastruktury rowerowej. Ze strony powiatu dobrze układa nam się współpraca z Panią dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, która wykazuje chęć stosowania wielu nowoczesnych rozwiązań dla infrastruktury rowerowej. Budowane są już nie tylko ciągi pieszo-rowerowe ale też i wydzielone drogi rowerowe, czy też pasy rowerowe w jezdni, często stosuje się nawierzchnię bitumiczną która jest najlepsza dla rowerzystów w planach jest budowa śluz rowerowych przy ul. Długiej. Do załatwienia pozostają jeszcze następujące sprawy: - doprowadzenie sieci dróg rowerowych w mieście do takiego stanu aby były spójne, tj. bez przerw, tak aby można było do każdego miejsca w Biłgoraju bezpiecznie dojechać rowerem, - ustawienie nowoczesnych, jednolitych dla całego miasta stojaków rowerowych, tak aby można było bezpiecznie pozostawić rower, a jednocześnie aby stojaki te były estetyczne, - przyjęcie dokumentu ‘Standardy techniczne dla infrastruktury rowerowej w Biłgoraju', - opracowanie ‘Strategii rowerowej dla Biłgoraja'.
Organizacje wspierające Biłgorajską Masę Krytyczną W przejazdy Masy Krytycznej zaangażowało się wiele środowisk rowerowych działających w mieście. Obecnie w Masie Krytycznej uczestniczą następujące organizacje rowerowe: Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom, Rowerowe Roztocze, Biłgoraj Rowerem, Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy, Wyjazdy Rowerowe MTB Biłgoraj. Aktywnie wspiera nas też Automobilklub Biłgorajski, któremu zależy na bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzięki Masie Krytycznej sprawy rowerzystów zaistniały w przestrzeni publicznej i medialnej. Szczególnie podziękowania kierujemy na ręce lokalnych i regionalnych mediów, które szeroko komentowały sprawy związane z działalnością Masy Krytycznej. Mamy nadzieję, że nasze działania są zauważane i pozytywnie odbierane przez lokalną społeczność i władze samorządowe. Gdy pogoda dopisywała Masa cieszyła się dużą popularnością wśród biłgorajskich cyklistów. W rekordowej Masie Krytycznej wzięło udział 150 rowerzystów. Masa Krytyczna odbywała się przez cały rok, również w zimie. Czym jest Biłgorajska Masa Krytyczna? Biłgorajska Masa Krytyczna to comiesięczne zgromadzenie i przejazd rowerzystów przez miasto. Startuje w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 18:00 z placu przed Urzędem Miasta. Trasa Masy zmienia się co miesiąc. Jest to zazwyczaj kilka kilometrów pokonywanych w spokojnym tempie, takim, żeby każdy chętny mógł nadążyć (zazwyczaj ok 10-15 km/h). Przejazd trwa około 1 godziny i kończy się pod Urzędem Miasta. Organizatorem Masy Krytycznej jest inicjatywa Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom przy pomocy i udziale wielu innych organizacji rowerowych Biłgoraja.