REKLAMA
Pełna wersja
JÓZEFÓW
2016.07.12 08:15 | aktualizacja: 2016.07.10 12:34

Pamiętać o przeszłości

W Józefowie stanie pomnik ofiar mordu, dokonanego na Żydach przez Niemców w 1942 roku. W upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń włączają się przedstawiciele policji z Hamburga, którzy szczegóły tej inicjatywy omawiali podczas spotkania z władzami samorządowymi Józefowa.
Pamiętać o przeszłości

74 lata temu członkowie niemieckiego batalionu policji otrzymali rozkaz rozstrzelania Żydów z Józefowa i okolic. Chociaż kilku funkcjonariuszy odmówiło wykonania zadania, w okolicy zbiornika wodnego zginęło wówczas ponad 1500 dzieci, kobiet i mężczyzn.

- Obecnie w miejscu tragedii przy drodze wojewódzkiej w kierunku Biłgoraja znajduje się jedynie kamień, przypominający o ofiarach tej zbrodni, a po drugiej stronie są groby pomordowanych i właśnie przy nich chcemy postawić pomnik. Jego koncepcję przedstawiliśmy niemieckiej delegacji, której członkowie zadeklarowali, że pokryją część kosztów - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Obelisk z miejscowego piaskowca z napisami w trzech językach - polskim, niemieckim i hebrajskim, ma stanąć do końca wakacji, a jego uroczyste odsłonięcie jest planowane na wrzesień.

Oprócz rozmów na temat budowy pomnika niemieccy policjanci zwiedzili Józefów i jego okolice. Członkowie delegacji byli pod wrażeniem tego co zobaczyli m.in. w  Górecku Kościelnym, na "Czartowym Polu" w Hamernii, z baszty widokowej oraz w józefowskich kamieniołomach.

Jednocześnie zapowiedzieli, że będą odwiedzać miejsca, związane z dawnymi jednostkami niemieckiej policji, także w następnych latach, pamiętając o tragicznych kartach ich historii.

UM Józefów
UM Józefów dodany 12 lipca 2016
 
Odsłon: 3893

Czytaj podobne

tagi: pomnik, żydzi

Waszym zdaniem (6)

~ fgfd-do-~ Grzesiek
Oceniano 5 razy  +3
żyd - był tylko obywatelem Polski a nie Polakiem .a to nie to samo , przez wieki tylko myśleli jak wykorzystać gojów żeby na nich tyrali ,http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sejm-uchwalil-bedziemy-placic-emerytury-50-tysiacom-zydow-ofiarom-holocaustu-i-stalinizmu_406025.html
~ Grzesiek
Oceniano 3 razy  -1
Troglodytom nie jest wstyd, że państwo polskie przez 70 lat nie wybudowało cmentarza dla swoich 1500 obywateli zamordowanych przez Niemców. Troglodyci dowiedzieli się o Wołyniu.
~ Grzesiek
Oceniano 2 razy  0
Mówimy o zamordowanych obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego z Józefowa, którzy do tej pory nie mają cmentarza. A troglodyci o Wołyniu. Mentalność bolszewicka - "a u was biją murzynów"
~ hf
Oceniano 2 razy  +2
~ ygf7if6
Oceniano 4 razy  +4
A kiedy w Biłgoraju pomnik czy tablica poświęcona ofiarom na Wołyniu ?Mamy miasto partnerskie na Ukrainie , jak jada tu delegacje na dni Biłgoraja , mogli by składać kwiaty pod takim pomnikiem .A czy w naszych kościołach były jakieś msze z tej okazji w za tych zabitych?A może Schodzinski zrobił jakiś odczyt radnym?Nic nie słychać w tym temacie .Żydzi o swoich dbaj a widzę Polak Polaka za ,życia i po śmierci ma w d....
Drakkar
Oceniano 3 razy  +3
Dokładnie,pamiętać o przeszłości.
1.http://wolyn1943.eu.interiowo.pl/artykuly.html
2.http://www.bibula.com/?p=78016
Dziwna cisza w Biłgoraju na temat Rzezi Wołyńskiej.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 11:14 Lubelszczyzna
502 zgony w kraju, 42 w Lubelskiem
dzisiaj, 09:13 Obsza
Wyższe podatki i wynagrodzenie wójta
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 09:05 Tarnogród
Seniorzy poznali zasady udzielania pierwszej pomocy
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w piątek, godzina 15:19 Biłgoraj
Przy parafii św. Marii Magdaleny powstaje Zakon Rycerzy Kolumba
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
20 listopada 2021 Biłgoraj
Kontrole straży miejskiej w Biłgoraju. Wykryto nieprawidłowości
W ostatnim czasie na terenie Biłgoraja prowadzone były kontrole dotyczące odprowadzania wód opadowych do kanalizacji sanitarnej. Okazało się, że nie wszyscy przestrzegają zasad. Właścicieli nieruchomości zobowiązano do usunięcia nieprawidłowości.
w piątek, godzina 11:17 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 11:23 Lubelszczyzna
Prawie 30 tys. mieszkańców województwa lubelskiego na kwarantannie
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
dzisiaj, 09:22 Kraj
Trwa akcja 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
w czwartek, godzina 09:13 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach na terenie powiatu
21 listopada 2021 Biszcza
47-latek usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy
Zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu pieszemu usłyszał 47-latek z powiatu pruszkowskiego, który w minioną środę w Biszczy oddalił się z miejsca wypadku. Pieszy, który dostał się pod koła kierowanego przez niego volkswagena, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Zatrzymany mężczyzna posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ był w przeszłości kilkukrotnie zatrzymywany za prowadzenie pod wpływem alkoholu.
w środę, godzina 07:22 Aleksandrów
Gospodynie w telewizji śniadaniowej
w środę, godzina 11:16 Krasne
Stracił panowanie nad ciągnikiem i wjechał do rowu
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
w poniedziałek, godzina 09:06 Łukowa
Wypadek w gminie Łukowa. 4 osoby trafiły do szpitali
we wtorek, godzina 14:39 Biłgoraj
Przedszkole Samorządowe nr 2 apeluje o zwrot puszki z pieniędzmi
w poniedziałek, godzina 17:59 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w czwartek, godzina 10:26 Biłgoraj
Rowerzysta z 3 promilami wjechał pod samochód
26 listopada 2021 Gmina Biłgoraj
Pensja wójta w górę
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj