Gazeta Biłgorajska: - Od wielu lat zajmuje się Pan osobami uzależnionymi od alkoholu. Dlaczego postanowił Pan pomagać innym?
Eugeniusz Karp: - Zmusiła mnie do tego sytuacja życiowa w jakiej się znalazłem, to ona ukierunkowała mnie do działania, by pomagać innym.
- Jak rozpoznać chorobę alkoholową na przykład u kogoś bliskiego? Jakie są sygnały uzależnienia od alkoholu?
- Alkohol jest trunkiem stworzonym dla ludzi, jednak nie dla wszystkich i nie wszyscy mogą go spożywać. Jest przeznaczony tylko dla ludzi zdrowych, więc jesli ktoś jest uzależniony nie powinien po niego sięgać.
Alkohol stwarza duży problem w życiu, a jeśli ktoś spożywa jego nadmierną ilośc, to w pewnym momencie traci kontrolę nad piciem i m.in. to jest sygnał, że trzeba takich praktyk zaprzestać. Jesli się nie kontroluje swojego picia, to dochodzi do awantur w rodzinie, niekontrolowanych czynów, "urwanych filmów", czy tzw. kaca.
- Sierpień jest w Polsce miesiącem trzeźwości. Jaki jest jego sens?
- Miesiąc sierpień jest takim miesiącem, który ma zmotywować ludzi, mających problem z piciem, do działań zmierzających ku jego zaprzestaniu. W tym miesiącu chcemy przypomnieć ludziom, którzy zbyt często sięgają po alkohol, że mogą zaprzestać picia w każdej chwili. Ten okres mogą poświęcić na przemyślenia, zmiany w sobie, czy postanowienia.
- Sierpień to miesiąc trzeźwości, ale nie tylko w tym czasie stowarzyszenie pomaga potrzebującym?
- Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości "ISKRA" jest organizacją, która pomaga osobom uzaleźnionym od alkoholu przez cały rok. Nasze drzwi są otwarte codziennie od godz. 10.00 do do godz. 19.00. Prowadzimy alkoholowy telefon zaufania, zawsze można zadzwonić, przedstawić swój problem, jeśli zdarzy się, że nikt nie odbierze telefonu, można nagrać wiadomość na automatyczną sekretarkę, pozostawiając swój numer telefonu, na pewno oddzwonimy i postaramy się pomóc. Doradzamy także tym osobom, które są członkami rodzin osób uzależnionych, wskazujemy im także drogę, gdzie mogą się zwrócić o pomoc, jest to np. szpital, poradnia, czy grupa wsparcia, która także funkcjonuje w naszej siedzibie.
- Jakie organizują państwo spotkania podczas miesiąca trzeźwości, czy dużo osób z nich korzysta?
- Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości "ISKRA" podejmuje wiele działań, którymi chce podkreślić wymowę sierpnia - miesiąca trzeźwości, ogłoszonego przez Kościół. Organizujemy m.in. Ogólnopolski Zlot AA oraz Ruchów Trzeźwościowych w Licheniu, Msze św. w kościołach, akcje plakatowe na terenie miasta, imprezy sportowe nad zalewem "BOJARY", drzwi otwarte w BTS "ISKRA", festyny rodzinne promujące trzeźwy styl życia. Z pośród ww spotkań korzysta bardzo wiele osób.
- Czy współpracujecie Państwo z innymi instytucjami?
- Współpracujemy z wieloma instytucjami m.in. z Kościołem, policją, z Urzędem Miasta, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Osoby zagubione, które mają problem alkoholowy, potrzebują bardzo dużej pomocy. Wówczas trzeba podać im rękę i wskazać drogę do kogo mają się zwrócić ze swoim problemem.
- W jaki sposób pomagacie Państwo osobom uzależnionym?
- Staramy się pomagać osobom m.in. poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji, wskazywania dróg rozwiązywania problemów osobistych. Poprzez własne doświadczenia możemy wskazać drogę, co dana osoba powinna zrobić, aby złapać "wiatr w skrzydła" i wyjść z nałogu. W naszym stowarzyszeniu jest także psycholog, do którego można się zgłosić. Obok nas funkcjonuje również Punkt Interwencji Kryzysowej, który udziela m.in. bezpłatnej porady prawnej. W Biłgoraju funkcjonuje także Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której też można się zgłosić. Takich stowarzyszeń, które udzielą pomocy i wsparcia jest bardzo wiele, jeśli ktoś będzie jej potrzebował, wystarczy się do nas zgłosić, a my na pewno postaramy się pomóc.
- Czy w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost osób z problemem alkoholowym, szukających pomocy w wyjściu z nałogu?
- Jest bardzo wiele osób dojrzałych, które zgłaszają się do nas o pomoc.Osoby te chą stanąć na nogi, chcą rozpocząc nowe życie. Jednak najbardziej niepokoi nas obniżający się wiek inicjacji spożywania alkoholu wśród młodzieży. Mamy wiele sygnałów, że coraz częściej i coraz więcej jest takich przypadków, alkohol spożywają coraz młodsi ludzie, a nawet dzieci. Udowodnione jest to poprzez badania, jak i przypadki, które zgłaszane są do policji.
- Czy wielu osobom udaje się Państwu pomóc?
- Może nie będę skromny, ale powiem, że udaje nam się pomóc bardzo wielu osobom. Chociaż efekty naszej pracy są różne. Często osoba, która poddaje się danej terapii, nie ma gwarancji, że wyjdzie z choroby, gdyż alkoholizm jest nieuleczalny, a uporanie się z problemem wymaga połączenia wielu czynników. Jednak jeśli spośród 100 osób uda nam się uratować chociaż 20, jest to dla nas wielki sukces.
- Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję.
Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości ISKRA
Telefon/Fax: (084) 686 46 69 czynny codziennie w godz. 10:00 - 19:00
ul. Lubelska 16
www. iskra.bilgo.pl
E mail: bstiskra@poczta.onet.pl