W całym raju został uruchomiony program Mieszkanie Plus, czyli program budowy tanich mieszkań czynszowych, które mogą być w przyszłości wykupione przez ich użytkowników.
- Jest to program dla młodych ludzi, małżeństw, które nie mają środków na kupno własnego mieszkania, ale mają wystarczające środki na opłatę za czynsz. Jest duże zapotrzebowanie na tanie mieszkania. Dziś uzyskanie kredytu bankowego jest bardzo trudne, banki wymagają zaświadczeń o zatrudnieniu na umowę o pracę, zabezpieczeń, a młode rodziny często nie są w stanie spełnić tych warunków - mówił radny Mirosław Lipiński i dodał, że te same rodziny często mają zbyt wysokie dochody, by ubiegać się o mieszkanie komunalne.
Radny wnioskował do władz miasta o podjęcie starań dotyczących wybudowania na terenie miasta lokali w ramach programu Mieszkanie Plus.
- Musimy stworzyć młodym ludziom szansę na zdobycie własnego mieszkania,a to doskonała okazja. Działania takie przyczynią się do tego, że młodzi ludzi zechcą zostać w Biłgoraju, pracować i rozwijać się - zaznaczył Mirosław Lipiński.
Rządowy program jest w całości finansowany z budżetu państwa, a wkład miasta to tylko działka przekazana pod budowę, za którą samorząd otrzyma w rozliczeniu mieszkania. Pierwsze lokale mają być oddane do użytku w 2018 roku.
Radny Lipiński zasugerował, że możliwe byłoby przekazanie gruntów np. na ul. Polnej lub na osiedlu Różnówka.
Przychylnie nastawione do tego pomysłu są władze Biłgoraja. - Na razie nie ma wytycznych w jaki sposób można przystąpić i realizować te program. W połowie grudnia odbędzie się jednak w Warszawie konferencja dotycząca tego temu. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele Biłgoraja wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec, kierownik Jan Jamiński oraz prezes Towarzystwa Budownictwa społecznego Marek Łukasik. Wówczas będą znane szczegóły projektu - mówił burmistrz Janusz Rosłan i dodał: - Radny Lipiński słusznie zauważył, że dysponujemy działkami, które mogłyby być wykorzystanie. Jeśli będą takie możliwości z całą pewnością zechcemy z tego programu skorzystać.