Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i decyduje o funkcjonowaniu wszystkich społeczności. Uwzględniając właśnie oczekiwania społeczne, stworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to pozwala na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Na Lubelszczyźnie KMZB zaczęła funkcjonować 14 września br. Uruchomienie mapy zagrożeń bezpieczeństwa na terenie naszego województwa z jednoczesną jej promocją w mediach lokalnych, podczas prowadzonych debat społecznych przełożyło się na duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny. Już w pierwszym dniu jej działania wprowadzono 58 zgłoszeń.
Po prawie dwóch miesiącach funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie woj. lubelskiego zostało wprowadzonych 4446 zgłoszeń, z tego 1103 zostało potwierdzonych. Największa ilość dotyczy wskazywania miejsc spożywania alkoholu łącznie 1174 zgłoszeń, z czego 923 nie zostało potwierdzonych. Kolejna grupa dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a dokładnie przekraczania dozwolonej prędkości. Łącznie w tej kategorii wpłynęło 1024 zgłoszeń, w tym 460 niepotwierdzonych. 987 sygnałów od mieszkańców naszego województwa dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Potwierdzono 321 takich miejsc.
Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in:.
Miejsc grupowania się małoletnich - 160
Złej organizacji ruchu drogowego - 156
Używania środków odurzających - 145
Żebractwa - 119
Niewłaściwej infrastruktury drogowej - 111
Aktów wandalizmu - 104
Nielegalnych rajdów samochodowych - 62
Przypominamy:
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się na informacjach skatalogowanych w trzech kategoriach:
w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Mapa znajduję się pod adresem https://ma