Posiadanie Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwi aplikowanie o środki unijne przeznaczone na rozwój terenów wiejskich. Dlatego gmina Turobin rozpoczęła prace nad opracowaniem takiego programu. 30 września władze gminy złożyły wniosek o przyznanie dotacji w ramach "Przygotowania programów rewitalizacji" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Obecnie wniosek jest na etapie oceny formalnej i merytorycznej. Wcześniej należało wstępnie oszacować koszty opracowania programu rewitalizacji, które wyniosą około 14 268 zł. Jeżeli wniosek uzyska pozytywną opinię to gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 90 procent kosztów czyli około 12 841,20 zł.
Od 7 listopada do 6 grudnia do godziny 15.15 mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi i propozycje dotyczące zasad wyznaczania składu i zasad działania Komitetu Rewitalizacji, który uchwałą rady gminy zostanie powołany. Konsultacje społeczne w tej sprawie odbywają się drogą elektroniczną, korespondencyjną a także osobiście w biurze podawczym urzędu w godzinach 7.15 - 15.15. Formularz konsultacyjny dostępny jest na stronie urzędu w Biuletynie Informacji Publicznej.
Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2014 - 2020 będzie odgrywać znaczącą rolę w rozpoczętym procesie programowania Unii Europejskiej. Pozwoli bowiem określić priorytetowe działania zmierzające do poprawy warunków życia na terenach wymagających szczególnego wsparcia. Aby ustalić które tereny i jakie aspekty życia mieszkańców mają być poddane rewitalizacji, wójt gminy Eugeniusz Krukowski zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych. Od 14 listopada do 13 grudnia pracownicy urzędu gminy zbierać będą informacje i uwagi od mieszkańców gminy Turobin. Można dostarczyć je w formie elektronicznej, papierowej lub ustnej. Projekty uchwał dotyczących wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dostępne są na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce Aktualności - Projekty Uchwał, a także w Referacie Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Obszar zdegradowany to przestrzeń, w której koncentrują się zjawiska negatywne. - Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Prowadzona jest w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowana terytorialnie, prowadzona przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie Gminnego Programu Rewitalizacji - tłumaczy Magdalena Krzyszczak z Urzędu Gminy Turobin.