Pogoda, solidaryzując się z dziećmi i młodzieżą, była deszczowa i pochmurna. Mimo, że nie ma jeszcze zajęć, jest to stresujący dzień, szczególnie dla rozpoczynających naukę. - Od kilku dni, nieustannie myślę o tym co będzie w nowej szkole. Mimo to cieszę się, że zdecydowałam się pójść do technikum. "Leśnik" jest szkołą na którą rzadko decydują się dziewczyny - mówi uczennica I klasy Zespołu Szkół Leśnych.
Obaw przed nauką nie mają za to przedszkolaki. - Będę się bawić z koleżankami w ładnej, zielonej klasie - cieszy się 3-letnia Ania. Pracownicy szkoły zastanawiają się nad jak najlepszym przygotowaniem podopiecznych. - W tym roku, w przeciwieństwie do roku poprzedniego, nie było żadnych problemów związanych z rozpoczęciem nauki przez uczniów - powiedziała Celina Ćwikła, dyrektor Gimnazjum nr. 1 im. Św. Jadwigi Królowej. Budynek szkoły był remontowany w latach poprzednich, więc 371 uczniów może spokojnie uczyć się aż w 14 oddziałach.
Obecne akademie, nie wiele zmieniły się od tych, które dorośli pamiętają ze swoich szkolnych lat. Niestety w niektórych szkołach nie wszystkie dzieci mogły wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu - Rozpoczęcie roku szkolnego jest na auli, gdzie pierwszeństwo mają klasy pierwsze. Pozostali uczniowie mogą wysłuchać akademii na korytarzu, gdzie wcześniej przygotowane jest odpowiednie nagłośnienie. W czasie uroczystości klasy trzecie przekazują sztandar klasom drugim. Oprócz tego, są przemówienia dyrekcji i zaproszonych gości. Część artystyczną przygotowują uczniowie. - powiedział Marian Klecha, dyrektor ZSO im. ONZ w Biłgoraju. W czasie wystąpień, nie skupiano się tylko na nauce. Odniesiono się także do historii. Przypominano, że 1 września to także 71 rocznica wybuchu II wojny świat owej.
Oficjalny wymiar tego dnia, daje młodzieży namiastkę wakacji w postaci wolnego popołudnia, bez perspektywy przygotowywania się do kolejnej kartkówki. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim uczniom zadowolenia z osiąganych w wyników, oraz dotrzymania samemu sobie obietnic: "W tym roku będę się uczył" czy "Nie będę mieć żadnej jedynki".