Jesienią przyszłego roku odbędą się kolejne wybory samorządowe. Znów wybierzemy radnych, ale przede wszystkim prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, czyli osoby, które wskazują kierunek rozwoju samorządu. Jest spora szansa, że przyszłoroczne wybory przeprowadzone zostaną wg nowych zasad. Chodzi o pomysł wprowadzenia dwukandencyjności, czyli ograniczenia możliwości sprawowania funkcji gospodarza gminy, czy miasta do dwóch kadencji, co oznacza maksymalnie 8 lat na stanowisku.
Jeśli zmiany wejdą w życie powiat biłgorajski czeka prawdziwa rewolucja, bo jedynie 2 wójtów (w powiecie jest 14 gmin) będzie mogło ubiegać się o kolejną kadencję. Pozostali będą musieli ustąpić miejsca swoim następcom.
Najdłużej funkcję gospodarza gminy, bo od 1990r., pełni wójt Aleksandrowa Józef Biały. Jedynie nieco krótszy staż mają wójtowie gmin Łukowa i Potok Górny. Stanisław Kozyra i Edward Hacia rządzą samorządami od 1998r.
Jednym z najdłużej urzędujących gospodarzy jest także burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Pierwszy raz na to stanowisko został wybrany w 2002r. Teraz twa jego 4 kadencja. Wszyscy pozostali burmistrzowie, czyli Tadeusz Niedźwiecki z Frampola, Roman Dziura z Józefowa i Eugeniusz Stróż z Tarnogrodu także rządzą dłużej niż dwie kadencje. Każdy z panów jest gospodarzem swojej gminy po raz trzeci.
Podobny staż mają wójtowie gmin: Biłgoraj - Wiesław Różyński, Biszcza - Zbigniew Pyczko, Księżpol - Lech Rębacz. Za rok drugą kadencję zakończą za to gospodarze gmin Turobin Eugeniusz Krukowski i Obsza Andrzej Placek.
Kto zatem będzie mógł ubiegać o reelekcję? Swoją pierwszą kadencję sprawują obecnie wójt gminy Goraj Antoni Łukasik oraz wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk.
Przypomnijmy: Zmiany w ordynacji wyborczej PiS postulowało już podczas kampanii. Wg szefa tej partii Jarosława Kaczyńskiego takie rozwiązanie rozbiłoby lokalne układy. Przeciwnicy mówią o niekonstytucyjności pomysłu. Poza wprowadzeniem zasady kadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów (nie dotyczy ona starostów i marszałków województw) planowane jest także wprowadzenie przezroczystych urn oraz transmisji z liczenia głosów.
A co Państwo myślą o dwukadencyjności? Prosimy o zagłosowanie w naszej sondzie.