Szczególne podziękowania oraz dyplom specjalny za 20 lat współpracy w zakresie organizowania międzynarodowej wymiany młodzieży polsko-niemieckiej i budowania mostu przyjaźni otrzymało Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju. Wyróżnienia otrzymali także: pan dyrektor Marian Klecha oraz koordynator wymiany pan Grzegorz Bryła. LO im. ONZ w Biłgoraju z Albert-Schweitzer-Gymnasium w Crailsheim współpracuje od 1996 roku i spośród wyróżnionych placówek może pochwalić się najdłuższym okresem międzynarodowej wymiany młodzieży, w której dotychczas uczestniczyło ponad 1500 uczniów, 50 opiekunów i koordynatorów, a także setki rodzin polskich i niemieckich. Na temat wymiany powstała monografia, a wszystkie wydarzenia publikowane są na stronie internetowej pod adresem: http://cra
W wernisażu wzięli udział m.in.: przedstawiciele Ambasady Niemiec w Polsce, przedstawiciele Miasta Kolonia, Marszałek Województwa Lubelskiego, dyrektorzy i nauczyciele placówek dokumentujących walkę i męczeństwo narodu polskiego, przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń polsko-niemieckich oraz członkowie rodzin więźniów Auschwitz.
Wystawa jest wspólnym projektem Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia oraz Petera Siebersa (Kolonia) i prof. Gideona Greifa (Tel Awiw) we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na okazałych planszach przedstawia precyzyjnie przemyślany i wykonany kompleks architektoniczny m. in. baraki, łaźnie, pomieszczenia do wykonywania eksperymentów medycznych, a także krematoria przeznaczone do zagłady milionów ludzi. Rysunki techniczne i makiety obozu uzupełniają zdjęcia dokumentujące zbrodnie hitlerowskie oraz rysunki wykonane przez więźniów. Przy stanowiskach multimedialnych można zapoznać się ze wspomnieniami osób, które przeżyły obozowe piekło. Wystawę wzbogaca oryginalna korespondencja więźniów KL Auschwitz, będąca w posiadaniu Muzeum Lubelskiego.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 marca 2017 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.