Pełna wersja

Keno - ciekawostki na temat najstarszej gry liczbowej na świecie

2017-03-02 12:15

Większość z nas z pewnością utożsamia gry liczbowe najdalej z ubiegłym stuleciem, sądząc że to właśnie wtedy je wymyślono. Okazuje się jednak, że korzenie najstarszych loterii sięgają czasów bardzo odległych. To właśnie tytułowa loteria Keno uważana jest za prababkę dzisiejszego Totka, Mini Lotka i pozostałych gier. A co wspólnego ma Keno ze starożytnymi Chinami, włoską Genuą, Stanami Zjednoczonymi czy Berlinem? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Niezwykła historia gry Keno

W Polsce od niedawna mówi się o niezwykłej historii tej gry. W końcu w pewnym sensie nie cieszy się ona taką popularnością jak klasyczne Lotto czy Multi Multi, które zazwyczaj wybieramy. Polskie Keno pozostaje niejako w cieniu pozostałych loterii. Natomiast mało kto wie, że właśnie za tą grą kryje się tradycja sięgająca dwóch tysięcy lat wstecz! Jak to się zaczęło?

Jak głosi legenda, mniej więcej 200 lat przed naszą erą chiński generał Cheung Leung przyznał przed ludem, że skończyły się fundusze na finansowanie bitew obronnych przed atakującym wrogiem. Pierwotnie generał zamierzał podnieść i tak już bardzo wysokie podatki, ale spotkał się ze spodziewanym oporem ludu. Nie miał zatem wyjścia - musiał wymyślić "plan B".

Tym planem B była podziwiana po dziś dzień budowla, znana jako Wielki Mur Chiński, jeden z siedmiu cudów średniowiecznego świata. Generał stwierdził, że tylko wybudowanie potężnego muru może raz na zawsze rozwiązać problem bitew. I to w dodatku bez jakiejkolwiek walki. Nierozwiązana została jednak w dalszym ciągu kwestia finansowania - tym razem nie bitew, a budowy muru oddzielającego ziemie generała Leung od najeźdźcy. Na szczęście w głowie generała szybko narodził się kolejny niezawodny pomysł. Wymyślił on bowiem grę opartą o 120 znaków. Gra polegała na tym, że trzeba było wybrać (niejako obstawić) sekwencję kilku z tych 120 znaków. Natomiast nie kto inny, jak sam generał losował kombinację znaków, która gwarantowała wygraną. Ta prosta zabawa okazała się na tyle skuteczna, że pomogła sfinansować pierwsze etapy budowy muru. Podobno właśnie tamten pomysł był pierwowzorem późniejszej gry Keno. Jak to mówią - potrzeba matką wynalazku.

Ponoć dopiero na początku ubiegłego stulecia podróżnicy, którzy przybyli z Chin do Stanów Zjednoczonych przywieźli pomysł loterii wraz ze sobą na nowy kontynent. Oczywiście gra była w międzyczasie wielokrotnie modyfikowana.

Z kolei europejskie korzenie gry związane są z miastem Genua we Włoszech, gdzie wieść o loterii dotarła wcześniej niż do Stanów Zjednoczonych, bo w XVI wieku. To właśnie tam z prototypu stworzono oficjalną grę liczbową pod pieczą rady miasta Genua.

Kolejnym przełomem w historii Keno jest rok 1953 kiedy to z wielkim entuzjazmem przyjęto ją w Niemczech, a zwłaszcza w Berlinie. A jak to było z Polską?

Keno w Polsce

Historia gier liczbowych w Polsce również ma bogatą historię sięgającą XVIII wieku. Co ciekawe, też jest w nim wątek genueński, ale nie ma on bezpośredniego powiązania z loterią Keno.

Keno tak naprawdę zawitało do nas stosunkowo późno, bo dopiero w 2008 roku. Dokładnie w dzień matki, 26 maja 2008 o godzinie 7 rano odbyło się pierwsze polskie losowanie tej gry liczbowej. W chwili obecnej losowania odbywają się aż co 4 minuty, począwszy od 6:30 a skończywszy na 23:54, kiedy ma miejsce ostatnie losowanie dnia. Animacje dotyczące zakończonych losowań a także same wyniki losowań Keno można na bieżąco śledzić w Internecie.

Mówi się, że Keno jest w Polsce głównym protoplastą i inspiracją do stworzenia innej popularnej wśród Polaków gry - Multi Multi. Cóż, mało która loteria może się "poszczycić" takimi losami jak właśnie znane i lubiane na całym świecie Keno.

Red.