Płaszcz wodny - co to takiego?
Płaszcz wodny to rodzaj montowanej w kominku osłony posiadającej dwie ściany, pomiędzy którymi znajduje się woda. Płaszcz wodny służy do magazynowania i przekazywania energii uzyskanej w procesie spalania drewna. Woda po podgrzaniu jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania i pozwala rozprowadzić ciepło w całym domu za pomocą grzejników. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym pozwala więc na dużo efektywniejsze wykorzystanie ciepła niż tradycyjny wkład kominkowy.
Kominek wodny - inwestycja, która się zwróci?
Choć sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj od października do marca, w większości województw okres siarczystych mrozów trwa zdecydowanie krócej. Kominek z płaszczem wodnym wczesną wiosną lub jesienią może więc całkowicie zastąpić ogrzewanie za pomocą kotła centralnego ogrzewania. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z przepisami, kominek nie może być jednak jedynym źródłem ciepła w budynku. Decydując się na takie rozwiązanie, należy także zadbać, aby pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, posiadało odpowiednią wentylację i było regularnie wietrzone.
Kominek z płaszczem wodnym pozwala na znaczne ograniczenie wydatków na opał, dzięki stosunkowo niskiej cenie drewna. Kominek wodny to dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych nawet o dużej powierzchni, jednakże jego efektywność jest uzależniona od prawidłowego montażu instalacji, odpowiedniej eksploatacji, a także jakości wykorzystywanego opału.
Mimo że wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest nieco droższy od tradycyjnego, pozwala na maksymalne wykorzystanie energii uzyskanej w procesie spalania. Warto więc rozważyć zakup takiego wkładu, który umożliwia podgrzanie wody i odprowadzenie jej do instalacji centralnego ogrzewania. Wdrażane przez producentów zaawansowane rozwiązania zapewniające maksymalny komfort i bezpieczeństwo sprawiają, że dogrzewanie domu za pomocą kominka staje się coraz popularniejszym sposobem na zmniejszenie rachunków.