Pełna wersja

Czy bać się latania samolotem?

2017-03-18 09:48

Lot samolotem to obecnie jeden z najwygodniejszych sposobów podróżowania, szczególnie na duże odległości. Pozwala przemieszczać się nie tylko wygodnie, ale i szybko, nie tylko na odległość kilku tysięcy kilometrów, ale i na inny kontynent. Jest tylko jeden problem - część osób obawia się wejść na jego pokład. Czy słusznie?

Od lęku wysokości po strach przed wypadkiem

Zaraz na początku należy zauważyć, że przyczyny obaw są różne. Niektóre wynikają z fobii, takich jak lęk wysokości, ale i klaustrofobia (w końcu przez wiele godzin pozostaje się zamkniętym na względnie małej powierzchni). Inne dotyczą lęku przed wypadkiem, czy to w wyniku awarii sprzętowej, czy warunków atmosferycznych.

Lęk można opanować

W przypadku lęków wynikających z fobii sprawa jest prostsza, niż można by sądzić. Tak naprawdę najtrudniejsze jest zdecydowanie się na wejście na pokład samolotu. Później można sobie radzić na wiele sposobów, chociażby relaksując się przez słuchanie muzyki lub… próbując przespać podróż. Warunki jakie panują w samolocie, często sprzyjają rozluźnieniu. Warto jednak pamiętać, by w przypadku lęku wysokości rezerwować miejsce od strony przejścia, nie od okna.

Lęk przed wypadkiem

Większość z nas zapewne wielokrotnie już słyszała, że prawdopodobieństwo wypadku lotniczego jest znacznie mniejsze, niż w przypadku podróży innym środkiem transportu. Nie każdego to jednak uspokaja. Być może dlatego, że zapewnienia te zwykle są oderwane od obrazujących je liczb. Jeśli jednak przyjrzymy się konkretnym danym, rzeczywiście podróże lotnicze okażą się warte uwagi.

Wystarczy spojrzeć na liczbę wypadków z udziałem samolotów, jakie nastąpiły w roku 2016 na całym świecie. Było ich 102, przy czym nie każdy wiązał się z ofiarami. We wszystkich zginęło 629 osób. To zaledwie ułamek z 1,4 miliona osób, jakie zginęły w ciągu roku z różnych przyczyn.

Możemy też porównać te dane ze statystykami wypadków drogowych w samej tylko Polsce. Tych było 33350, zginęły przy tym 2993 osoby. Rannych było ponad 40 tysięcy.

Uspokajające jest również porównanie liczby wypadków śmiertelnych przypadających na każdy miliard (!) kilometrów. W przypadku podróży lotniczych współczynnik ten wynosi zaledwie 0,05 (1 wypadek na 1,4 miliona km). W przypadku podróży pociągami ten sam parametr wynosi 0,6, a samochodami osobowymi - 3,1.

To naprawdę spora różnica, świadcząca o tym, jak bardzo bezpieczne są loty samolotem. A że przy okazji już od wielu lat bez problemu można zdobyć tanie bilety lotnicze, nic nie stoi na przeszkodzie, by w najbliższym sezonie urlopowym pokonać obawy i skorzystać z tej formy podróży.

Red.