Pełna wersja

"Białe inspiracje"

2017-03-22 08:08

W pierwszej poÅ‚owie marca odbyÅ‚ siÄ™ wernisaż wystawy prac grup plastycznych "Fantazja" i "3 D", pracujÄ…cych pod kierunkiem pani Ireny OrÄ™ziak-Kupczak, pt. "BiaÅ‚e inspiracje". WystawÄ™ otworzyÅ‚a Renata Socha, dyrektor MÅ‚odzieżowego Domu Kultury.

Na uroczystość otwarcia wystawy przybyli rodzice, nauczyciele MDK wraz ze swoimi wychowankami oraz autorzy prac, czyli uczestnicy grup plastycznych "Fantazja" i "3D".

Na wystawie zostało zaprezentowanych 31 obrazów wykonanych techniką akrylową, przedstawiających portrety ludzi, zwierzęta oraz pejzaże, często inspirowane filmem, książką czy popularnym komiksem. Wszystkie obrazy łączy biel i wszystkie jej odcienie. Prace zostały wykonane na płótnie farbami akrylowymi. Dla wielu dzieci było to pierwsze zetknięcie z malarstwem sztalugowym na płótnie.

Grupa "3D" jest grupą zaawansowaną więc wybór tematu, kompozycja oraz paleta barw do danego obrazu to w dużej mierze pomysły samych uczniów, wykonane pod czujnym okiem nauczyciela. Grupie "Fantazja" było trudniej, jej połowa to dzieci, uczęszczające na zajęcia plastyczne od kilku lat, które z nowym tematem nie mają większych trudności oraz dzieci, które trafiły do grupy po raz pierwszy i potrzebują więcej uwagi i wsparcia przy wykonywaniu kolejnych zadań. Tak było i w tym przypadku, praca nad tematem do wystawy odbywała się głównie w formie indywidualnej pracy nauczyciela z każdym dzieckiem.

Autorzy prac mieli za zadanie poszukać odcieni bieli, od ciepłych do zimnych, od bieli cynkowej przez tytanową aż do bieli w odcieniu kości słoniowej, równocześnie nie mając żadnych ograniczeń w wykorzystaniu innych kolorów, mieli spróbować tak malować - operować światłem, aby oddać nastrój wybranego tematu.

Biel jest to najjaśniejsza z barw. Według definicji - jest to zrównoważona mieszanina barw prostych, która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza w otoczeniu odmiana szarości. Można to wyjaśnić w ten sposób, kiedy fragment białego tła oświetlimy mocniejszym białym światłem, wtedy dotychczasowa biała powierzchnia, stanie się w efekcie ciemniejsza, jasnoszara. W dużej mierze od tego, jak widzimy biel, zależy od oświetlenia.

Na temat bieli było wiele teorii w szczególności w dziedzinie malarstwa, jak i kiedy jej używać, a zmieniało się to wraz z daną epoką, panującymi trendami, które wyznaczali ludzie żyjący w tamtych czasach.

Każda wystawa to nowe tematy, nowe zadania, nowe wyzwania, a jednocześnie wnikliwa praca nad doskonaleniem swoich umiejętności.

Tę piękną wystawę można oglądać do końca marca bieżącego roku.

I.Oręziak-Kupczak