Pełna wersja

Zebranie Rady Osiedla Sitarska - Kępy

2017-03-20 20:15

W poniedziaÅ‚kowe popoÅ‚udnie, 20 marca, odbyÅ‚o siÄ™ zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla Sitarska - KÄ™py. Podczas spotkania rozmawiano o bieżących inwestycjach, jakoÅ›ci dróg, dyskutowano też o możliwoÅ›ci przyÅ‚Ä…czenia budynków do miejskiego systemu ciepÅ‚owniczego.

Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla Sitarska - Kępy rozpoczął przewodniczący rady Jarosław Lis. Przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności. Mówił, że głównymi tematami poruszanymi podczas posiedzeń były wnioski inwestycyjne do budżetu miasta, a wśród nich: budowa ul. Sitarskiej na odcinku gruntowym oraz modernizacja na odcinku do skrzyżowana z Al. 400-lecia, budowa Al. 400-leciana odcinku gruntowym, remont nawierzchni ul. Harcerskiej, budowa ul. 11 Listopada. Zarząd złożył również wniosek o wykup działki od osoby prywatnej przy ul. Myśliwskiej i opracowanie koncepcji zagospodarowania całego terenu dla potrzeb społeczności lokalnej.

Podczas spotkania podniesiona została też kwestia jednej z większych inwestycji, planowanej przebudowy ul. Poniatowskiego. - Trzy grupy mieszkańców złożyły do burmistrza zastrzeżenia do projektu przebudowy tej ulicy, w zakresie wykonania dojazdów serwisowych po obu stronach jezdni. Wśród uwag do projektu były też: wykonanie sygnalizacji świetlnych aktywnych na skrzyżowaniu ul. 11 Listopada z ul. Poniatowskiego oraz skrzyżowaniu ul. Leśnej z ul. Poniatowskiego, rezygnacja z drogi serwisowej po stronie wschodniej, a wykonanie chodnika oddalonego min. 1,5 m od granicy działek z zachowaniem wjazdów do posesji, wydzielenie linią przerywaną pasa jezdni do zatrzymywania się, wykonanie połączenia z ul. Myśliwską - wymieniał Jarosław Lis.

Przetarg został już rozstrzygnięty, ustalono m.in., że w ciągu przebudowywanej drogi będą dwa ronda, nie skrzyżowania świetlne. Jednak na razie inwestycja jest wstrzymana ze względu na protest jednego z mieszkańców. - Będę rozmawiał z tym mieszkańcem i postaram się przekonać do wycofania protestu - mówił burmistrz Janusz Rosłan.

Przedstawiono też imprezy kulturalne, które w ciągu ostatniego roku odbywały się na terenie osiedla. W czerwcu odbył się np. Festyn Rodzinny, którego celem była integracja osób niepełnosprawnych. Ponadto przewodniczący przypomniał, że w ubiegłym roku w osiedlu powstała minisiłownia Sitarska, pierwszy tego typu obiekt w Biłgoraju.

W tym roku rada osiedla wnioskuje do władz miasta m.in o złożenie wniosku do ZDP dotyczącego wykonania chodnika na ul. 11 Listopada do ul. Poniatowskiego, dążenie do realizacji placu zabaw, wykonanie boiska do siatkówki przy ul. Sosnowej, przebudowę ul. Sitarskiej. Dodatkowo istotną kwestią poruszoną podczas spotkania była jakość nawierzchni oraz wystające studzienki na Al. 400-lecia. Mieszkańcy wnioskowali o poprawę i dostosowanie wysokości studzienek do poziomu drogi. Burmistrz odpowiadał, że ulica ta jest w tak kiepskim stanie, że konieczne jest podjecie działań w celu jej remontu, jednak na razie nie ma na to środków, a doraźne działania nie poprawią komfortu kierowców.

Ponadto rozmawiano też o możliwości budowy sieci ciepłowniczej na terenie osiedla. Obecni na spotkaniu mieszkańcy pytali, czy planowana jest rozbudowa sieci, tak by możliwe było przyłączenie do niej budynków prywatnych (są plany budowy sieci, w celu ogrzewania Przedszkola Samorządowego Nr 2). Burmistrz Rosłan odpowiadał, że jest to niezwykle kosztowna inwestycja i nie będzie wykonana bez pozyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak miasto nie spełnia warunków, by takie wsparcie otrzymać. Są szanse, że się to zmieni. Włodarz zachęcał mieszkańców do składania wniosków.

Mieszkańcy usłyszeli także, że w ich osiedlu szykowane są kolejne inwestycje drogowe. W tym roku opracowana będzie dokumentacja techniczna na przebudowę ulic: 11 Listopada, ks. Chmielewskiego i Kolberga, by możliwe było złożenie wniosku o dofinansowanie.

Uczestnicy spotkania prosili też o wyjaśnienie kwestii opłat za posiadanie psa. Janusz Rosłan wyjaśnił, że nie ma możliwości zmuszenia mieszkańców do chipowania zwierząt, więc skorzystano z możliwości nałożenia opłat na osoby, które tego nie zrobią. Przypomniał, że każdy mieszkaniec, który oznakuje swojego pupila nie zapłaci nawet złotówki.

Kolejne spotkanie odbędzie się już w przyszłym tygodniu. 30 marca zorganizowane zostanie zebranie Rady Osiedla Piaski.

red.