Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - ten cytat autorstwa Antoine'a de Saint-Exupéry z książki "Mały Książę" stał się motywem przewodnim XV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "INNE SPOJRZENIE". Podsumowanie imprezy odbyło się 26 maja br. w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Tematem przewodnim były "Barwy dzieciństwa".
Konkurs organizowany jest przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu pod honorowymi patronatami Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Do XV edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne Spojrzenie" nadesłano łącznie 3490 prac z całej Polski oraz 14 państw (Chiny, Bułgaria, Litwa, Węgry, Łotwa, Cypr, Bahrajn, Czechy, Rumunia, Indonezja, Ukraina, Białoruś, Rosja, Kazachstan). Jury złożone z artystów plastyków w składzie: Mariusz Wnukowski (przewodniczący), Marta Lachor-Winiarska, Iwona Walas dokonało oceny prac. Łącznie przyznano GRAND PRIX, Nagrodę Dyrektora, Nagrodę Przewodniczącego Jury, 51 nagród oraz 147 wyróżnień.
Celem konkursu jest przede wszystkim promocja talentów plastycznych młodych dzieci i młodzieży, zachęcanie młodych ludzi, pochodzących z różnych środowisk i kręgów kulturowych do twórczej refleksji nad otaczającym światem i dialogu o wspólnych wartościach poprzez poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego, kształtowanie postaw empatycznych i prospołecznościowych uczestników, gdyż nadesłane prace przekazywane są na cele charytatywne.
Zadaniem każdego uczestnika tegorocznej edycji konkursu było przedstawienie swojego wyobrażenia o najwspanialszym okresie życia jakom powinno był dzieciństwo. Jak napisano we wstępie do regulaminu: Każdy z Was - podobnie jak Mały Książę - wyrósł z jakiejś konkretnej "planety": z "planety" własnej rodziny, środowiska rówieśniczego, kraju, jego tradycji i stylu życia. Równocześnie każdy z Was nieustannie poznaje inne "planety", czyli inne miejsca, konkretnych ludzi, ich sposób patrzenia na świat, na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jak Mały Książę postarajcie się więc spojrzeć w głąb siebie oczami dziecka, by odkryć to, co w Was wielkie i niewidzialne. Przelejcie na papier swoją wrażliwość i wyobraźnię, pokażcie czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i piękno otaczającego Was świata.
Laureatki konkursu realizują swoje artystyczne pasje w pracowni Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju pod kierunkiem Anny Świcy. Sześcioletnia Zuzanna Romaniak otrzymała nagrodę w kategorii wiekowej 6-9 lat. W tej samej kategorii jej koleżanka - dziewięcioletnia Anna Krzesińska zdobyła wyróżnienie. Zuzia wykonała swoją pracę pastelami, kolorowe tło namalowała farbami. Obrazek ukazuje dzieci bawiące się z pieskiem, skaczące na skakance, a wszystko to w otoczeniu fruwających nad ich głowami wielkiego żółtego ptaka, uśmiechniętej biedronki i motyla. Wyróżniona praca Ani Krzesińskiej to monotypia, która przedstawia wizytę w ogrodzie zoologicznym. Rodzina przystanęła przy zagrodzie, gdzie trzy żyrafy pozują do zdjęcia.
Nagrody w konkursie o tak dużym zasięgu to wyjątkowa radość dla dzieci, oraz olbrzymia satysfakcja z osiągniętego wyniku dla ich nauczycielki. Dlatego obu dziewczynkom należą wielkie gratulacje!