Pożyczka od rodziny kontra firma pożyczkowa
Wiele osób uważa, że w trudnej sytuacji najlepiej jest się zwrócić o pomoc do rodziny. Jednak nawet jeśli ktoś z rodziny będzie w stanie nam pożyczyć odpowiednia sumę pozostaje tak zwany dług wdzięczności, który dla wielu osób jest nawet gorszy niż finansowe zobowiązania. Niestety też nie wszyscy będą w stanie nam pożyczyć pieniądze albo po prostu nie w takiej kwocie, jaka będzie nam potrzebna. Tak czy inaczej zdecydowanie lepszą opcją będzie jednak pożyczenie pieniędzy od profesjonalnej firmy pożyczkowej.
Jak działa pożyczka pod zastaw samochodu?
Przede wszystkim trzeba być właścicielem samochodu albo motocykla, aby móc nim rozporządzać. Pożyczka pod zastaw jak sama nazwa sugeruje jest pożyczką gotówkową zabezpieczoną takim pojazdem. Szacunkowo w ten sposób można pożyczyć kwotę nawet do wysokości połowy wartości pojazdu, ale wiele firm w wypadku drogich samochodów wypłaca do 35 tysięcy złotych, choć zdarzają się pożyczki i na 100 tysięcy złotych. Najczęściej jednak można dostać kilka do kilkunastu tysięcy do spłaty przez kilka lat.
Oferty firm pożyczkowych
Procedura wzięcia pożyczki pod zastaw samochodu wygląda podobnie jak w wypadku innych pożyczek gotówkowych. Wystarczy znaleźć w Internecie interesującą nas ofertę i stronę internetową firmy, która takich pożyczek udziela. W tym celu zachęcamy do skorzystania z porównywarki pożyczek online - MoneyStore.pl. A potem wypełnia się formularz rejestracyjny podając swoje dane kontaktowe oraz kwotę jaką się chce pożyczyć i oczekuje na kontakt ze strony firmy. Kolejno zgłasza się do nas konsultant, który prowadzi przez kolejne kroki oraz spisuje wniosek o pożyczkę. Tutaj podaje się na przykład szczegóły dotyczące samochodu, który chcemy oddać pod zastaw. Po otrzymaniu tych szczegółowych informacji firma pożyczkowa rozpatruje złożony wniosek.
W wypadku pozytywnej decyzji dostaniemy umowę pożyczki oraz umowę przewłaszczenia samochodu, a co ważniejsze pełnomocnictwo od firmy pożyczkowej umożliwiające wpisanie do dowodu rejestracyjnego pożyczkodawcy jako współwłaściciela pojazdu. Na podstawie umowy przewłaszczenia pożyczkodawca staje się właścicielem 51% pojazdu. W praktyce oznacza to, że w ten sposób pożyczkodawca zabezpiecza sobie pojazd na wypadek, gdy my nie spłacimy pożyczki. Jeśli jednak ją oddamy w terminie własność zostanie przeniesiona wtórnie na osobę, która taką pożyczkę z zastawem samochodu brała. Dzięki zabiegowi wpisania współwłaścicielstwa w dowód rejestracyjny samochodu firma pożyczkowa ma pewność, że pożyczka zostanie spłacona, a jeśli nie przynajmniej będzie miała z czego odbić sobie stratę sprzedając pojazd.
Taka umowa jest również korzystna dla pożyczkobiorcy, ponieważ ten może przez cały czas trwania umowy o pożyczkę go użytkować. Jednak nie może sprzedać samochodu oddanego pod zastaw. Trzeba też wiedzieć, że każda zmiana dokonana w dowozie rejestracyjnym pojazdu kosztuje, a opłaty te spoczywają na pożyczkobiorcy. Trzeba je uiścić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania i złożyć w nim również wniosek o wpisanie firmy pożyczkowej jako współwłaściciela, a po spłacie pożyczki wykreślenie tej firmy z dowodu rejestracyjnego. Jest na to za każdym razem 7 dni od daty podpisania umowy. Po dokonaniu takich zmian firma pożyczkowa będzie jeszcze żądać przesłania kopii albo skanu dowodu rejestracyjnego ze swoją nazwą do dokumentacji.
Oddanie pożyczki i przepisanie samochodu
Zmiany w dowodzie rejestracyjnym trzeba dokonać ponownie w wydziale komunikacji. Jednak stosowny dokument firma pożyczkowa wystawi po całkowitej spłacie zadłużenia. Jest to zwykle pisemne oświadczenie, w którym w treści zawarto zwolnienie z zabezpieczenia. Spłaty pożyczki dokonuje się zwykle w comiesięcznych ratach wedle umowy zawartej z firmą. Zawsze jednym z załączników powinien być terminarz spłaty poszczególnych rat i ich wysokość. Jeżeli pożyczka nie zostanie spłacona według zapisów w umowie samochód przejdzie na własność firmy pożyczkowej.
Dokumenty i szczegóły
Żeby dopełnić wszystkich szczegółów transakcji zawsze potrzebny będzie dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny samochodu, który chce się oddać pod zastaw. Jednak nie wszystkie samochodu będą wzięte pod uwagę. Czytając szczegółowe zapisy oferty można znaleźć informację, że maksymalny wiek samochodu to 8 do 12 lat. Starsze auta nie będą brane pod uwagę. Poza tym zastawiany samochód musi mieć jednego właściciela. Samochody z tak zwanym współwłaścicielstwem również nie będą brane pod uwagę. Do tego każdy samochód musi być w dobrym stanie technicznym, mieć ważne badania diagnostyczne oraz polisę OC. Zdarza się, że niektóre firmy pożyczkowe wymagają także ubezpieczenia AC.
Z drugiej jednak strony firma pożyczkowa weryfikując klienta, który chce trzymać pożyczkę pod zastaw nie sprawdza jego dochodów. Posiadanie samochodu jest wystarczające, bo i tak to na nim będzie nałożone zabezpieczenie. Zdarzyć się jednak może, że firma zaoferuje podpisanie weksla.
Warto też sprawdzić jakie są koszty takiej pożyczki, ponieważ każda firma może mieć inną ofertę w granicach dopuszczalnych kosztów maksymalnych. Poza tym często też czas spłaty pożyczki się różni. Najlepiej jest więc porównać RRSO kilku pożyczek (możesz to zrobić tutaj) i wybrać tę najtańszą, ale też z najdłuższym terminem spłaty, ponieważ w praktyce oznacza to, że miesięczne raty będą niższe, a więc teoretycznie łatwiejsze do spłaty.