Pełna wersja

"Profilaktyka ratuje życie"

2010-04-08 11:34

Mammografia jest podstawowym badaniem wykrywającym nowotwory piersi. Nie można o nim zapominać, zwłaszcza jeśli kobieta znajduje się w tzw. grupie ryzyka. Często bowiem to kilkuminutowe, bezbolesne badanie może uratować nie tylko zdrowie, ale i życie.

Rak piersi to nowotwór złośliwy najczęściej wykrywany u kobiet na całym świecie. Tylko w naszym kraju na tą chorobę zapada rocznie ok. 10 tys. osób, z czego prawie połowa z jej powodu umiera. Te dane są zatrważające, szczególnie dlatego, że wcześnie wykryty nowotwór piersi jest w 90 proc. uleczalny. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, dlatego panie po 50 roku życia powinny badać się regularnie. Niestety choroba ta dotyka także młodsze kobiety, ale niezależnie od wieku nowotwór piersi wykryty w badaniach mammograficznych i prawidłowo leczony można pokonać. Zbyt późne wykrycie choroby znacząco zmniejsza te szanse, a w Polsce zbyt wiele kobiet dowiaduje się o raku zbyt późno. By to zmienić w całym kraju organizowane są akcje bezpłatnych badań mammograficznych. Także mieszkanki naszego powiatu już za kilka dni będą miały okazję do skontrolowania swojego stanu zdrowia. Od 13 kwietnia będzie można, zupełnie bezpłatnie, przebadać się w specjalnie do tego przygotowanym mammobusie, który stanie na parkingu obok Szpitala Powiatowego w Biłgoraju.

Akcja skierowana jest do kobiet, które mają od 50 do 69 lat i przez ostatnie dwa lata nie wykonywały refundowanego badania. Każda chętna pani powinna zabrać ze sobą dowód osobisty i przedstawić numer PESEL. To wystarczy, by mieć pewność, że jest się zdrową, dodatkowo badania są całkowicie bezbolesne i niekłopotliwe. Nie ma więc powodu, by ich unikać. Tym bardziej, że każda kobieta będzie mogła wybrać odpowiedni dla siebie termin wizyty. Nowy, bezpieczny sprzęt do badania piersi, posiadający certyfikat przyznany przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący będzie dostępny przez pięć dni, od 13 do 17 kwietnia w godz. od 10 do 18.

Warto pamiętać o wszystkich badaniach profilaktycznych. - Cały sens badań profilaktycznych polega na tym, że znacznie łatwiej i taniej jest zapobiegać i leczyć początkowe stadia choroby. To ma nie tylko wymiar jednostkowy, ale społeczny - przekonuje lekarz Andrzej Kwiecień.

Nie szukajmy więc wymówek i powodów, dla których nie zgłosimy się na badanie, mogące uratować życie. Przecież wykonując takie badanie i otrzymując jego pozytywny wynik można być spokojnym o swoje zdrowie. A w przypadku wykrycia choroby zdecydowanie lepiej jest o niej wiedzieć, by móc zacząć się leczyć. Wtedy znacznie wzrastają szanse na jej pokonanie.

Jt