Pełna wersja

6 rzeczy, których nie wiesz o malowaniu metalu

2017-09-27 13:47

Malować każdy może, ale z efektami takiej pracy bywa różnie. Zdarza się, że odświeżone ogrodzenie krótko po odmalowaniu zaczyna się łuszczyć. Dlaczego i jak tego uniknąć? Oto kilka rad dla osób, które chcą samodzielnie odnowić metalowe powierzchnie.

1. Nie wolno malować jeśli temperatura jest niższa niż 10 stopni i wyższa niż 25 stopni

Optymalny moment na malowanie to wiosenne popołudnie, kiedy temperatura za oknem wynosi jakieś kilkanaście st. C. Malowana powierzchnia powinna być sucha, dlatego najlepiej wybrać dni, kiedy ryzyko mgieł i opadów jest znikome. Wbrew pozorom malowanie latem, w upały nie jest dobre, ponieważ farba, która wysycha zbyt szybko, może się potem łuszczyć. W przypadku profesjonalnego malowania większych powierzchni metalowych zwraca się także uwagę, żeby temperatura podłoża była o co najmniej 3 stopnie Celsjusza wyższa, niż temperatura punktu rosy otoczenia.

2. Lepiej używać drucianej szczotki do czyszczenia

Druciana szczotka może się przydać w wyjątkowych sytuacjach np. do oczyszczenia takich miejsc, gdzie stara powłoka jest słabo przyczepiona lub od usunięcia większych ognisk korozji. Następnie całą powierzchnię należy oczyścić i zmatowić papierem ściernym oraz usunąć kurz i pył. Nie ma potrzeby usuwania ognisk korozji do czystego metalu, są preparaty, które można nakładać bezpośrednio na rdzę - oczywiście po oczyszczeniu / usunięciu luźnej rdzy.

3. Malować trzeba od razu po czyszczeniu

To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy malujesz powierzchnie na zewnątrz. Nie dziel pracy na kilka dni. Kurz, zabrudzenia, a nawet rdza zbierają się w kilka godzin. Zamalowane zabrudzenia po jakimś czasie odpadną razem z farbą. Aby tego uniknąć, lepiej maluj od razu po oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni.

4. Każdy rodzaj metalu wymaga innej farby

Nie wybieraj uniwersalnej farby do metalu. Lepiej poświęć chwilę na dobranie takiego produktu, który będzie najlepiej dopasowany do twoich potrzeb. Cynkowe rynny, grzejniki, metalowe elementy kominkowe czy felgi to powierzchnie specyficzne, do których można kupić specjalne, przeznaczone dla nich farby.

5. Przed malowaniem trzeba wymieszać farbę

Farby stojące długo w sklepie mają tendencję do rozwarstwiania się. Przed malowaniem dokładnie wymieszaj zawartość puszki. Farbę w większych pojemnikach można wymieszać, korzystając z wiertarki ze specjalną końcówką.

5. Farbę można nakładać bezpośrednio na rdzę

Czytasz poradniki na temat malowania i martwisz się, że czyszczenie, a potem malowanie najpierw podkładem, a potem farbą będzie bardzo pracochłonne? Wybierz farbę, która nie wymaga stosowania podkładu i może być nakładana bezpośrednio na rdzę np. Nobiles Stalochron. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pracy!

Red.