Pełna wersja

OC rolnika, a zderzenie samochodu z psem

2017-10-23 11:24

W jeździe samochodem przez tereny wiejskie jest mniej uczestników ruchu drogowego. Nie oznacza to jednak, że możemy być nieostrożni. W każdej chwili na drogę mogą wybiec różne zwierzęta: zwierzyna leśna lub pies z pobliskiego gospodarstwa rolnego. Samochód ulega zniszczeniu. Co robić w przypadku szkody spowodowanej przez psa? Z jakiego ubezpieczenia można dochodzić roszczeń o wypłatę odszkodowania? Poniżej kilka istotnych informacji na ten temat.

Za szkodę spowodowaną przez zwierzę odpowie jego właściciel

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym, właściciel jest pociągnięty do odpowiedzialności za szkody spowodowane przez jego zwierzę. Identyfikacja właściciela jest szalenie ważna. Na miejsce zdarzenia należy więc wezwać policję. Często psy posiadają na obroży chip albo adres i numer telefonu właściciela. Naprawienia szkody można żądać z tytułu posiadanego ubezpieczenia prywatnego oc. Jeżeli właściciel zwierzęcia posiada taką polisę to sprawa jest łatwa i prosta, dodaje ekspert portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl.

Obowiązkowe ubezpieczenie oc rolników

Osoby, które prowadzą działalność rolniczą są zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia oc dla rolników. Ubezpieczenie oc rolników nie jest tożsame z ubezpieczeniem prywatnym oc! Z oc rolników wypłacane jest odszkodowanie w przypadku, kiedy rolnik, a także osoba mieszkająca z nim oraz pracownik gospodarstwa posiadają obowiązek wypłaty odszkodowania za wyrządzoną szkodę. Między szkodą, a gospodarstwem rolnym musi być związek przyczynowo - skutkowy. Szkoda dotyczy uszkodzenia albo całkowitego zniszczenia mienia. Kierowcy, którym pies z gospodarstwa rolnego uszkodził samochód dochodzą roszczeń z tytułu oc rolnika. Niestety, często otrzymują odmowę wypłaty odszkodowania.

Czy jest zasadna odmowa wypłaty odszkodowania?

Ubezpieczyciele negatywnie rozpatrują wniosek o  wypłatę odszkodowania. Decyzję uzasadniają tym, że po pierwsze pies nie jest zwierzęciem gospodarczym, o jakim mówią przepisy zawarte w Ustawie z dnia 29 czerwca 2007 roku o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Po drugie uważają, że szkoda spowodowana przez psa nie ma nic wspólnego z posiadanym gospodarstwem rolnym. Do zwierząt gospodarskich zaliczane są zwierzęta bydlęce, jeleniowate, hodowlane na fermach. W kategorii tej nie ma spa, który ma zadanie pilnować gospodarstwa. Stanowisku temu sprzeciwił się Rzecznik Finansowy. Wskazał, że Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 23 maja 2003 roku nie posiada żadnej definicji zwierzęcia. Spór ten rozstrzygał Sąd Najwyższy. Potwierdził stanowisko Rzecznika Finansowego.

Czy wszystko już stracone?

W związku z orzeczeniem SN poszkodowani, którzy otrzymali odmowę wypłaty odszkodowania mogą ubiegać się o zadośćuczynienie. Należy pamiętać, że roszczenie to ulega przedawnieniu po trzech latach od zderzenia samochodu z psem rolnika.

Red.