Pełna wersja

Jak działa kredyt hipoteczny?

2017-11-29 16:40

Kredyt hipoteczny to określenie, które w dzisiejszych czasach słyszymy dosyć często. Wielu z nas albo już taki kredyt zaciągnęła, albo się nad nim poważnie zastanawia. Tym, którzy jeszcze nie podjęli w tej kwestii decyzji, podpowiadamy jak to z tym kredytem właściwie jest.

Kredyt hipoteczny to długoterminowe, i zazwyczaj dość duże, zobowiązanie finansowe. Dlatego też różni się ono nieco od innych typów pożyczek oferowanych przez banki. W przypadku kredytu na zakup nieruchomości konieczne jest ustanowienie hipoteki na rzecz banku na prawie własności kredytowej. A to oznacza nic innego, jak to, że nieruchomość, którą kupujesz, jest jednocześnie dla banku zabezpieczeniem spłaty kredytu.

Buduj historię kredytową

O dostępności kredytu hipotecznego mówi się różnie. Jedni twierdzą, że łatwo go otrzymać, inni, że o pozytywną decyzję o jego przyznaniu jest, a może raczej będzie, coraz trudniej. Nie mniej jednak zanim w ogóle zaczniesz się starać o kredyt hipoteczny, warto zbudować sobie historię kredytową. To ona bowiem może sprawić, że bank spojrzy na ciebie przychylniejszym okiem. Każdy bowiem bank, do którego udasz się z wnioskiem o udzielenie kredytu na zakup nieruchomości, będzie chciał jak najlepiej poznać stan twoich finansów, ale też będzie chciał wyrobić sobie opinię o tobie jako kredytobiorcy. W tym celu sprawdzi zatem czy jesteś osobą, która terminowo spłaca swoje zobowiązania finansowe, a to najlepiej zobrazuje właśnie twoja historia kredytowa. A jak ją budować? Możesz kupować na raty, korzystać z karty kredytowej czy nawet wziąć z banku niewielki kredyt gotówkowy.

Szukaj najlepszej oferty

Banki, by pozyskać klientów, prześcigają się w proponowaniu jak najlepszych ofert. Dotyczy to także kredytów hipotecznych. A zaciągając tak duże zobowiązanie finansowe warto poszukać tej najlepszej oferty. Dlatego nie sugeruj się tym, z jakimi bankami do tej pory miałeś bezpośrednią styczność i w którym z nich masz otwarte konto osobiste czy firmowe. Sprawdzaj również inne banki, bo być może to właśnie nie "twój" bank, ale któryś z konkurencyjnych będzie mógł zaproponować ci kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach.

Jak jednak szukać? Korzystaj z internetowych kalkulatorów kredytowych, czytaj opinie, ale i koniecznie poproś w kilku placówkach o przedstawienie symulacji kredytu hipotecznego. Upewnij się jednak, że jest ona kompletna i zawiera wszystkie niezbędne dane jak m.in. kwotę kredytu, wysokość raty, czas trwania kredytu, wysokość marży banku, prowizji czy koszty ubezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem jest też nawiązanie współpracy z dobrym doradcą finansowym, który nie tylko może pomóc ci wybrać jak najlepszą ofertę, ale potem rozszyfruje również wszystkie zapisy z bankowej umowy i przeprowadzi cię przez często zawiłe formalności związane z udzieleniem kredytu.

Te dokumenty musisz mieć

Oczywiście w zależności od banku, dokumenty, które będą niezbędne do ubiegania się o kredyt hipoteczny, mogą być nieco inne. Niemniej jednak są i takie, o które poprosi cię każdy z banków, choć ich wzory będą się między sobą nieznacznie różniły. Przede wszystkim musisz wypełnić odpowiedni wniosek kredytowy według wzoru stosowanego przez konkretny bank, zazwyczaj musisz dołączyć do niego również wypełnioną kartę informacyjną klienta. Każdy bank będzie wymagał od Ciebie także przedstawienia dokumentów, które pozwolą zweryfikować twoją zdolność kredytową, czyli zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach lub, jeśli prowadzisz własną działalność, inne dokumenty potwierdzające wysokość twojego dochodu. Niezbędne też będą dokumenty dotyczące bezpośrednio nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu, a więc tej, którą nabywasz.

Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie Banku BZ WBK po tym adresem - https://www.bzwbk.pl/

Red.