Pełna wersja

Wszy w biÅ‚gorajskich szkoÅ‚ach?

2018-01-16 13:33

U ubiegÅ‚ym tygodniu biÅ‚gorajski Sanepid otrzymaÅ‚ informacje o pojawieniu siÄ™ w szkoÅ‚ach na terenie miasta wszawicy. Przeprowadzono kontrole. - ZobowiÄ…zano dyrektorów do przeprowadzenia dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do likwidacji problemu - wyjaÅ›nia rzecznik PSSE Joanna SarzyÅ„ska.

Ten kto myślał, że problemy z wszami w szkołach i przedszkolach dawno minął jest w błędzie. Co kilka lat ten swędzący problem powraca. Wszawica to przede wszystkim wszy pasożytujące na ciele człowieka i zmiany skórne przez nie wywołane. Wszy powodują ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. To powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła).

Wszawica pojawiła się w biłgorajskich placówkach, o czym ponformowali nas rodzice dzieci uczęszczających zarówno do miejskich szkół, jak i przedszkoli. Takie informacje trafiły również do biłgorajskiego Sanepidu. - Mimo, że nasza rola jest ograniczona to zawsze reagujemy na sygnały dotyczące wszawicy, jak i na każde inne sygnały dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Faktycznie w ubiegłym tygodniu anonimowy rodzic dziecka zgłosił do nas, że w placówkach oświatowych pojawiła się wszawica. Przeprowadzono dwie kontrole interwencyjne wskazanych placówek. Zobowiązano dyrektorów do przedstawienia istniejącego problemu na zebraniu z Radą Pedagogiczną i określenia działań zmierzających do jego likwidacji, zobowiązuje się wychowawców klas do przekazania informacji na temat higieny osobistej, w tym czystości skóry i włosów i odnotowaniu tego faktu w dziennikach lekcyjnych - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl rzecznik PSSE Joanna Sarzyńska.

Ponadto zalecono także poruszenie tematu z rodzicami na zebraniach klasowych o konieczności systematycznego sprawdzania czystości skóry głowy i włosów u dzieci i w razie stwierdzenia nieprawidłowości wykonanie zabiegów leczniczych u wszystkich domowników. Poza tym zobowiązano pielęgniarki profilaktycznej opieki zdrowotnej do systematycznego sprawdzania czystości skóry głowy i włosów (za uzyskaniem zgody rodziców) i w razie stwierdzenia nieprawidłowości do przekazania problemu rodzicom dzieci, u których stwierdzono wszawicę z zaleceniami przeprowadzenia zabiegów higienicznych.

Sanepid udostępnił również materiały o charakterze edukacyjnym.

- Ważne jest, żeby rodzice dzieci mieli świadomość, że jeśli oni sami nie podejmą próby rozwiązania problemu to zarówno Inspekcja Sanitarna, jak i dyrektor szkoły niewiele są w stanie zrobić. Wszystko zależy od solidarnej współpracy rodziców dzieci ze służbami i dyrekcją szkoły czy przedszkola - podsumowuje Joanna Sarzyńska.

red.