Pełna wersja

Dlaczego warto dbać o zęby?

2018-02-16 23:37

Niezależnie od tego ile masz lat, zdrowie Twoich zębów powinno być dla Ciebie bardzo ważne. Jak Twoja jama ustna jest zdrowa bez problemu możesz spożywać pożywienie, które lubisz najbardziej - niezależnie od tego, czy jest ono bardzo twarde, czy też zimne. Zdrowe i białe zęby sprawiają, że czujesz się pewniejszy/a siebie, a to z kolei przekłada się na relacje towarzyskie i nie tylko.

Próchnica

Pierwszym powodem, dla którego powinieneś/aś dbać o swoje zęby jest oczywiście próchnica. To ona pojawia się najszybciej, gdy higiena jamy ustnej jest niewystarczająca. Zęby z założenia mają nam wystarczyć na całe życie, a dbając o nie prawidłowo będziesz mógł cieszyć się nimi przez długi czas - implanty dentystyczne nie będą konieczne dla Ciebie.

Próchnica nie jest tylko problemem, który występuje często u najmłodszych. Może się ona pojawić tak długo, jak posiadasz swoje naturalne zęby. Próchnica rujnuje szkliwo, które pokrywa i ochrania Twoje zęby. Gdy nie dbasz o swoje zęby bakterie mogą uformować na nich coś na kształt bezbarwnej płytki. Kamień nazębny jest pierwszym krokiem do wystąpienia próchnicy, a potem również i ubytków.

Choroby dziąseł

Choroby dziąseł to infekcje, które powodują pogarszanie się stanu dziąseł, a także kości trzymających zęby. Gdy płytka nazębna znajduje się na naszych zębach przez dłuższy czas twardnieje i staje się kamieniem nazębnym, który jest już niemożliwy do usunięcia przy pomocy tradycyjnych metod czyszczenia, jakie mamy do dyspozycji w swoim domu. Im dłużej kamień nazębny będzie utrzymywał się w jamie ustnej, tym więcej szkód może on narobić. Początkowo za jego przyczyną może pojawić się zaczerwienie dziąseł, a z czasem nawet ich puchnięcie. Efektem długotrwałych zaniedbań może być także zapalenie dziąseł.

Nieleczone zapalenie dziąseł może powodować tworzenie się tzw. kieszonek, które są jeszcze bardziej podatne na infekcje. Paradontoza - bo tak zwane jest to schorzenie - może prowadzić do degradacji dziąseł, kości i tkanek, które utrzymują zęby na swoim miejscu, a ostatecznie również do utraty zębów.

Jak przeciwdziałać chorobom dziąseł?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy, że będziesz:

Niezwykle ważna - dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i zębów w dobrej kondycji - jest wiedza w jaki sposób prawidłowo czyścić je przy pomocy szczoteczki i nici do zębów. Wykonuj okrężne i wymiatające ruchy miękką szczoteczką. Możesz również delikatnie masować włosiem dziąsła i oczyszczać język. Nie zapominaj o nici! Pozwoli ona na usunięcie pozostałości jedzenia, a także płytki nazębnej, która zaczyna gromadzić się w trudno dostępnych miejscach., szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych.

Pamiętaj, że jeśli szczotkowanie lub nitowanie zębów sprawia, że Twoje dziąsła zaczynają krwawić koniecznie odwiedź swojego dentystę. Stomatolog może zalecić Ci stosowanie pasty antybakteryjnej, która pomoże Ci walczyć z płytką nazębną.

Implanty zębów

Gdy problemy z uzębieniem stają się poważniejsze warto jest udać się do sprawdzonej kliniki stomatologicznej, która zaoferuje kompleksową terapię. Zespół specjalistów pracujących w tego rodzaju miejscach może opracować dla nas najlepsze rozwiązania i zapobiec utracie zębów - nawet wtedy, gdy sytuacja wygląd już nie najlepiej.

Jeśli lekarz dentysta wskazuje, że konieczne będzie leczenie kanałowe, sprawdźmy jakie na ten temat zdanie ma profesjonalny stomatolog z kliniki. Może okazać się, że korzeń zęba da się jeszcze uratować. A nawet jeśli nie będzie takiej możliwości, to współczesna stomatologia daje nam ogromne możliwości w zakresie implantologii.

Nowoczesne implanty praktycznie nie można odróżnić od naturalnych zębów i mogą on służyć doskonale przez wiele długich lat. Dzięki wysokiej jakości materiałów i technikom implantacji ryzyko odrzutów jest minimalne. Decydując się na implanty wybierzmy dobrą klinikę stomatologiczną, w której będziemy mieli pewność, że praca została wykonana w 100% profesjonalnie.

Artykuł poleca CANDEO Clinic Poznań

Red.