Pomoce dydaktyczne powstały w ramach projektu "Polska-Rosja: czy fatalizm wrogości? O nowe ujęcie historii", realizowanego przez Instytut Europy Środkowo-Wschodniej (IESW) i Instytut Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk (IHP RAN). Składają się z dwóch tomów zawierających eseje, napisane przez polskiego i rosyjskiego historyka, wybór źródeł oraz zadania szkoleniowe. Pierwszy tom dotyczy XIV-XVIII wieku, natomiast drugi opisuje wiek XIX. Wydawnictwo ukazało się w polskiej i rosyjskiej wersji językowej. W pracach nad projektem uczestniczył historyk z I LO im. ONZ, dr Arkadiusz Jastrzębski.
W prezentacji podręczników, która odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wzięli udział: ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew oraz zaangażowani w powstanie wydawnictwa rosyjscy historycy, profesorowie akademiccy i nauczyciele. Stronę polską na spotkaniu reprezentowali przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i edukacji narodowej oraz wykładowcy, nauczyciele i uczniowie.
Celem projektu "Polska-Rosja: czy fatalizm wrogości? O nowe ujęcie historii" jest nawiązanie dialogu między polskimi i rosyjskimi historykami oraz nauczycielami historii, podważenie stereotypów w postrzeganiu relacji między Polską a Rosją na przestrzeni wieków, a także przygotowanie pomocy dydaktycznych, które posłużą polskim i rosyjskim nauczycielom.