Wakacje pod namiotem to doskonała okazja, aby pobyć bliżej natury, a jednocześnie sporo zaoszczędzić na noclegu. Ponadto wcale nie jest powiedziane, że przez cały urlop należy przebywać z namiotem w jednym miejscu - jeśli zakupi się właściwy produkt, można także wędrować i codziennie zatrzymywać się w innej lokalizacji. Producenci namiotów wychodzą miłośnikom biwakowania naprzeciw i oferują bardzo zróżnicowane modele, zarówno dla całych rodzin, jak i mniejsze wyroby dla dwóch lub trzech osób. Co warto wiedzieć o namiotach, aby zaopatrzyć się w funkcjonalny produkt?
Porównanie rodzajów namiotów
Namioty mogą się od siebie różnić nie tylko ze względu na to, jaka liczba osób może w nich przebywać. Produkty te można podzielić również ze względu na zastosowanie. Do najpopularniejszych namiotów zaliczyć można namioty turystyczne. To bardzo szeroka kategoria namiotów, która obejmuje najczęściej nieco większe modele, idealne na kempingi. Osoby lubiące piesze wędrówki powinny sięgnąć po namioty trekkingowe, droższe, ale też mniejsze i lżejsze, czyli bardziej poręczne do niesienia. Entuzjaści sportów ekstremalnych, np. wspinaczki wysokogórskiej, powinni sięgnąć po namioty ekspedycyjne, najbardziej wytrzymałe, także na warunki pogodowe, ze wszystkich modeli namiotów.
Jaki powinien być dobry namiot?
Każda osoba wybierająca się pod namiot chciałaby posiadać dobry produkt. Jednak co to tak naprawdę oznacza? W końcu inny namiot sprawdzi się w górach, inny na nizinach, a jeszcze inny nad morzem w ciepłych krajach. Dlatego tak istotne jest zastanowienie się, gdzie namiot będzie przede wszystkim używany. Można jednak przedstawić szereg podstawowych zasad doboru namiotu, które będą słuszne bez względu na miejsce biwakowania. Jakie to reguły?
Jeśli namiot będzie stał w jednej lokalizacji, lepiej wybrać model nieco większy i cięższy, np. namiot tunelowy. W przypadku wędrówek czy przemieszczania się rowerem należy zakupić namiot trekkingowy, np. kopułowy.
Bardzo ważnym elementem namiotu jest stelaż. Może być wykonany z aluminium lub włókna szklanego. Aluminium jest lżejsze, zapewnia lepszą stabilność, ale też jest droższe. Włókno szklane jest produktem tańszym, ale też cięższym - stelaż z tego materiały sprawdzi się jedynie w namiotach rodzinnych, podczas biwakowania w lecie.
W przypadku pobytu w terenie o zmiennej pogodzie, najlepiej zaopatrzyć się w namiot wodoodporny. Jeśli użytkownik namiotu spodziewa się, że w danym miejscu deszcz będzie padał często, powinien zakupić model o wodoodporności około 4000 mm słupa wody.
W namiotach bardzo przydatne okazują się też być dodatkowe kieszenie, odblaski, przedsionek czy okna.
Urlop pod namiotem to nie tylko wspaniała przygoda, ale też szansa na zrelaksowanie się w otoczeniu piękna natury. Jednak nigdy nie należy decydować się na biwak, posiadając kiepskiej jakości sprzęt. Wówczas taka wycieczka może się okazać prawdziwym horrorem. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy i cieszyć się wygodnym i spokojnym wypoczynkiem "pod chmurką".
~ WIDZĄCY | Oceniano 1 raz +1
JAK KOLEŚ SPAŁ W NAMIOCIE NAD ZALEWEM I MIAŁ PIECYK TO GO ZGARNĄŁ MOPS I POLICJA , TO JEST REKLAMA NAMIOTU ....
|