Zebrania rad osiedlowych zwoływane są przez przewodniczącego lub jego zastępcę. Przedstawia się sprawozdanie z ostatnich miesięcy działalności rady, wnioskach do budżetu i wykonanych na terenie osiedla inwestycjach.
Na terenie osiedla Rapy w ubiegłym roku zebranie sprawozdawcze nie odbyło się wcale, w tym zamieniło się w luźną rozmowę z mieszkańcami. Nie było na nim ani przewodniczącej, ani jej zastępcy (wyniki wyborów do rady osiedla znajdą Państwo pod adresem Kolejna kobieta przewodniczącą rady osiedla). Byli za to przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Januszem Rosłanem na czele.
Ze względu na brak możliwości przyjęcia sprawozdania rozmawiano o najważniejszych miejskich inwestycjach. Burmistrz zaznaczył, że w tym roku będą realizowane takie zadania jak dokończenie budowy Al. 400-lecia, czy ul. Sitarskiej, ma powstać także płatny parking przy dworcu PKS. - Większość radnych uznała, że opłaty powinny zostać wprowadzone, ale będą one niewielkie, dodatkowo osoby, które będą chciały pozostawiać tam swoje auta regularnie na dłuższy czas, np. ze względu na pracę, będą mogły skorzystać z ulg - mówił włodarz.
Ponadto w budżecie na bieżący rok zapisano olejny etap budowy ul. Cegielnianej (chodniki i zatoki parkingowe), oraz wykonanie dokumentacji na ul. Piaskową, Sienkiewicza, czy boczną ul. Krzeszowskiej. Niestety nie będzie realizowana inwestycja polegająca na przebudowie ul. 11 Listopada i ul. Kolberga, ze względu na brak dofinansowania. - Zmniejszono środki w budżecie państwa na przebudowę dróg lokalnych, gdyby nie to najprawdopodobniej otrzymalibyśmy te środki - podkreślał burmistrz Rosłan i dodał, że teraz będzie trudniej pozyskać dofinansowanie z tego programu ze względu na to, że pod uwagę są brane dochody na jednego mieszkańca, a te w przypadku Biłgoraja są wysokie.
Podczas poniedziałkowego spotkania nie zabrakło dyskusji o ekologicznych metodach ogrzewania domów. Mieszkańcy narzekali na złą jakość powietrza w mieście. Mówili też o dymiących kominach pobliskiej fabryki produkującej drzwi i okna. Burmistrz zaznaczył, że w celu poprawy jakości powietrza władze planują wydzielić środki w budżecie na dofinansowanie do wymiany pieców np. na gazowe. Pytano też o fotowoltaikę. Gospodarz miasta wyjaśnił, że wniosek o dofinansowanie został złożony, obecnie jest na liście rezerwowej, są jednak duże szanse, że otrzymamy potrzebne środki.
Nie zabrakło dyskusji o placu zabaw, mieszkańcy uznali, że modernizacja istniejącego jest jedną z bardziej potrzebnych inwestycji na ich osiedlu. Wnioskowali o rozważenie możliwości wykonania tego zadania.
Już jutro zapraszamy na zebranie sprawozdawcze rady osiedla Śródmieście. Początek zaplanowano na godz. 16:30, zebranie odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.