Pełna wersja

Zebranie rady osiedla Różnówka

2018-03-22 22:27

W czwartkowy wieczór, 23 marca, w Szkole Podstawowej Nr 4 odbyÅ‚o siÄ™ zebranie sprawozdawcze rady osiedla Różnówka. O czym rozmawiano?

Czwartkowe zebranie rady osiedla Różnówka otworzyła przewodnicząca rady Anna Blacha. Przedstawiła też sprawozdanie za ostatni rok działalności rady.

- W okresie sprawozdawczym rada odbyła 8 posiedzeń, zajmowała się sprawami bieżącymi, a także sprawami zgłoszonymi przez mieszkańców osiedla. Ważnym tematem obrad było m.in. zgłoszenie wniosków do budżetu miasta na 2018r. Podczas dyskusji zgłoszone zostały następujące zadnia: wykonanie ciągu komunikacyjnego ulic Parkowa i Makowa, wykonanie ciągu komunikacyjnego ulic Korczaka i Sokołowskiego, pozyskanie gruntów i doprowadzenie przejezdności ul. Klonowej, utwardzenie ulic Gałczyńskiego, Andersena, Fredry, Wiśniowej, wykonanie ulicy Wesołej, wykonanie oświetlenia ulic Wiśniowej, Morelowej i Makowej. Ponadto wnioskowaliśmy o ustalenie statusu szkółki leśnej przy ul. Polnej i rozważnie przejęcia terenu przez miasto w celu zagospodarowania na skwer miejski - mówiła Anna Blacha i podkreśliła, że żaden z wymienionych wniosków nie znalazł się w budżecie na 2018r.

W minionym roku na terenie osiedla udało się za to wykonać drobniejsze inwestycje takie jak: nawierzchnia ul. Ligi Obrony Kraju, utwardzenie ul. Jaśminowej (zadanie współfinansowane przez mieszkańców), remont bramy wjazdowej i ogrodzenia na terenie Parku Nowakowskiego.

- Na naszym osiedlu wskutek wieloletnich zaniedbań jest wiele ważnych zadań, które od kilkudziesięciu lat czekają na realizację. Najbardziej palącym problemem są wymienione drogi gruntowe - posumowała przewodnicząca Blacha.

I właśnie o wykonanie tych dróg prosili podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy. Mówili o trudnościach w przejściu, a nawet przejechaniu samochodem przez ul. Gałczyńskiego, czy ul. Andersena ze względu na fatalny stan nawierzchni, mieszkańcy podkreślali, że podczas deszczu lub roztopów jest tam błoto, podczas słonecznej pogody wzbija się kurz utrudniając oddychanie. Pytali nawet o możliwość dołożenia się do inwestycji. Obecni na zebraniu prosili też o uwzględnienie w planach remontów ul. Kruczej oraz Parkowej. Odnośnie tej ostatniej drogi wiceburmistrz Michał Dec wyjaśnił, że opracowywana jest koncepcja układu komunikacyjnego, będzie ona konsultowana z mieszkańcami, jednak samo wykonanie inwestycji to nie kwestia kilku miesięcy, budżet na ten rok jest już zamknięty. Włodarz odpowiadając na wnioski inwestycyjne mówił, że miasto stara się inwestować w te zadania, na które można pozyskać środki zewnętrzne. Programy, z których pozyskaliśmy wiele milionów zł już się kończą, nie wiadomo jak będą wyglądały kolejne. Nie można więc obiecywać gruszek na wierzbie, zwłaszcza, że przed władzami Biłgoraja jednak z większych inwestycji ostatni lat, czyli rewitalizacja Placu Wolności wraz z przyległymi ulicami.

Rozmawiano też o jakości powietrza w mieście, mieszkańcy usłyszeli też dlaczego w Biłgoraju nie powstaną nowe mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Mieszkanie Plus nie w Biłgoraju.

Poruszono też kwestie braku komunikacji miejskiej, co utrudnia dostanie się np. do domu kultury, czy lekarza seniorom. Wiceburmistrz tłumaczył, że były rozmowy z biłgorajskim PKS, jednak okazało się, że niewielu mieszkańców było zainteresowanych korzystanie z transportu publicznego na terenie miasta, poza tym komunikacja miejska generuje spore koszty, a pieniądze można przeznaczyć np. na inwestycje drogowe. Seniorzy pytali też o możliwość wydzielenia lokalu na terenie osiedla, który mógłby pełnić rolę świetlicy na działalność np. klubu seniora. Mieszkańcy usłyszeli, że miasto w byłym budynku szkoły muzycznej planuje otworzyć dzienny dom pobytu dla osób starszych, z pewnością będzie też zapewniony transport osób zainteresowanych.

Mieszkańcy pytali także o podział Biłgoraja na okręgi wyborcze podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Więcej na ten temat przeczytają Pastwo w artykule pt. Radnych wybierzemy po nowemu. Rozmawiano również o planach budowy obwodnicy zachodniej, jak również szansach na zmianę wyglądu Parku Nowakowskiego. Burmistrz Dec tłumaczył, że park na razie będzie musiał poczekać, gdyż szanse na pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel są niewielkie, a miasta nie stać na taką inwestycję.

To było ostatnie przedświąteczne zebranie rady osiedla. Na kolejne zapraszamy 9 kwietnia, wtedy z władzami miasta będą mieli okazję spotkać się mieszkańcy osiedla Batorego. Zebranie zorganizowane zostanie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, początek zaplanowano na godz. 18.

red.