Pełna wersja

"Mamy prawo godnie żyć"

2018-05-23 13:10

Już po raz 12. w BiÅ‚goraju zorganizowano DzieÅ„ GodnoÅ›ci Osób z NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… IntelektualnÄ…. Wydarzenie rozpoczęło siÄ™ od tradycyjnego przemarszu ulicami miasta. Na placu przy BCK odbyÅ‚ siÄ™ też festyn integracyjny. - Pochodem godnoÅ›ci chcemy zamanifestować, że osoby niepeÅ‚nosprawne sÄ… wÅ›ród nas i majÄ… takie same prawa jak my wszyscy - mówiÅ‚a dyrektor ZSS Marzena Kopacz.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to wydarzenie mające na celu przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu, że wśród zdrowych ludzi żyją także ci niepełnosprawni, którzy potrzebują opieki, większej uwagi, czy pomocy w codziennym życiu.

W wydarzeniu udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, jak również instytucje na co dzień pracujące z osobami niepełnosprawnymi. Wszystkich gości witała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju Marzena Kopacz, który zorganizował środową uroczystość.

- Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzimy w Polsce i całej Europie 5 maja. To święto wszystkich osób z niepełnosprawnościami, dzień podkreślający równe prawa każdego człowieka i zakaz dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. My obchodzimy to święto w maju już od 12 lat. W związku z tym, że jest to święto to życzę wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i przyjaciołom odwagi w walce o marzenia, sił do zmieniania rzeczywistości w świat pełen równych szans w korzystaniu z wolności i praw człowieka - mówiła dyrektor Marzena Kopacz.

Podkreśliła też, że od momentu organizacji pierwszego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 19 lat temu wiele się zmieniło, zmniejszyły się z pewnością bariery edukacyjne, powstaje wiele szkół i placówek specjalnych, integracyjnych, obecnie trudno o szkołę do której nie mogłaby uczęszczać osoba niepełnosprawna. Powstają placówki zajmujące się takimi osobami po zakończonej przez nie edukacji takie jak warsztaty terapii zajęciowej, czy środowiskowe domy samopomocy. Zmniejszają się też bariery komunikacyjne, jest obowiązek przystosowywania nowych budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Powstaje pytanie czy znikają również bariery kulturalne. Odpowiedź jest trudna, bo to co mamy w sercu nie sposób uregulować ani ustawą, ani innymi przepisami prawa. Dlatego pochodem godności chcemy zamanifestować, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, mimo, że nie zawsze dostrzegamy je na co dzień, a często nie odróżniają się od pozostałej części społeczeństwa. Przemarszem po ulicach naszego miasta chcemy zwrócić uwagę, że osoby niepełnosprawne mają prawo do nauki, pracy i szczęścia, czyli do normalnego życia. Mam nadzieję, że nasze coroczne obchody powodują zmiany w sercach mieszkańców naszej okolicy - podsumowała dyrektor Kopacz.

Podczas wydarzenia nie zabrakło występów podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych, ale były także gry i zabawy integracyjne, a niewątpliwą atrakcją były alpaki, które wykorzystywane są w pracy z niepełnosprawnymi. Tego dnia podsumowano także konkurs rękodzieła artystycznego pod hasłem "Zawitały Anioły".

red.