Pełna wersja

Zakup zestawu solarnego - jakich błędów należy unikać

2018-05-29 10:22

Montaż zestawu solarnego w domu może się okazać bardzo dobrym i opłacalnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że podjęcie takiej decyzji wymaga także odpowiedniego przygotowania. Błędy w wykonaniu mogą sprawić, że potencjał systemu nie zostanie w pełni wykorzystany. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji?

Niedopasowanie zestawu do potrzeb domowników

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć przy wyborze instalacji solarnej powinno być oszacowanie zapotrzebowania na energię cieplną. Według wstępnych szacunków można przyjąć, że dobowe zużycie wody na jednego mieszkańca to ok. 50 litrów. Jeden kolektor współpracuje ze zbiornikiem o pojemności 125 litrów, więc z niewielkim zapasem jest w stanie pokryć zapotrzebowanie dwuosobowej rodziny. Należy więc pamiętać, że zakup pojedynczego kolektora w przypadku dużej rodziny może okazać się niewystarczający. Z kolei ich zbyt duża ilość również nie jest korzystna, ponieważ nie ma możliwości przechowywania nadmiarów zgromadzonej ciepłej wody.

Brak odpowiedniego nasłonecznienia

Wystawienie kolektorów na działanie światła słonecznego jest oczywiste. Mimo to na tym polu również może dojść do poważnych błędów. Panele słoneczne wymagają odpowiedniej ekspozycji, jednak ich złe ustawienie może skutkować tym, że inwestycja okaże się nieopłacalna. Jeżeli z czasem dostęp do promieni słonecznych zostanie ograniczony przez wysokie drzewo, lub sąsiadujący budynek, zakup zestawu solarnego okaże się nieopłacalny. Dobrze jest więc się odpowiednio przygotować do montażu, i wraz z pomocą specjalistów zaplanować prawidłowe rozmieszczenie kolektorów. Pod uwagę należy brać także poziom ich nachylenia. Te wydawałoby się proste działania znacząco wpływają na pracę systemu.

Wykorzystanie materiałów niskiej jakości

Na prawidłowe działanie zestawu solarnego ogromny wpływ ma także jakość materiałów wykorzystanych w instalacji. Wszystkie połączenia hydrauliczne powinny być wykonane z materiału o wysokiej wytrzymałości jak np. stal nierdzewna. Zabrania się stosowania wszelkich tworzyw sztucznych, ponieważ każdy z elementów instalacji musi być odporny na działanie czynnika roboczego. Istotną rolę odgrywa także izolacja, która zapobiega zbędnej utracie pozyskanego ciepła. Wykonuje się ją z otuliny kauczukowej, która jest odporna na działanie wysokich temperatur.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/

Red.