Pełna wersja

Pluskwa domowa - co to jest i jak się jej pozbyć

2018-07-03 13:28

Pojawienie się śladów i zmian na skórze, zawsze będzie zaskoczeniem dla osób, które starają się dbać o czystość swojego mieszkania, a w ostatnim czasie nie zauważyli wzmożonej aktywności komarów lub much. Początkowe tłumaczenie zawsze wygląda podobnie - nawet jeśli dojdzie do wizyty u dermatologa, ponieważ ślady ukąszeń przez pluskwy, mogą przypominać alergię na produkty piorące lub ugryzienia pająka.

Warto zastanowić się nad tym, czym są pluskwy, czemu pojawiają się one w mieszkaniach o nienagannej czystości i jak się ich skutecznie pozbyć.

Pluskwa - czym jest i po czym poznać jej obecność

Pluskwy domowe to niewielkie pasożyty, które podobnie do komarów żywią się krwią i bywają niezwykle uciążliwe, ponieważ rozmnażają się z niewiarygodną prędkością. Te brązowo-czerwone robaczki żyją nawet kilka miesięcy, a samice w ciągu jednego dnia, są w stanie złożyć około 3-4 jaja, więc przez okres jednego miesiąca, można spodziewać się kilkudziesięciu nowych lokatorów - natomiast w drugim miesiącu, będzie ich już kilkuset.

Początkowo ich obecność można odkryć jedynie po ugryzieniach, lecz następnym sygnałem jest obecność niewielkich, czerwonych plam na pościeli - Są to niestety ślady, po rozgniecionych pluskwach, które zaczęły swój nocny żer. Nie brzmi to niestety przyjemnie.

Skąd się biorą pluskwy domowe i gdzie ich szukać?

Przynieść można je ze sobą na ubraniach z hotelu, akademika, lotniska, a nawet niewielkiego pensjonatu. Uwielbiają chować się w ubraniach i dysponują małymi pazurami, które pozwalają im mocno przyczepić się do odzieży na czas transportu. Pluskwy mogą dostać się do mieszkania niemal ze wszystkim, więc należy uważać m.in. w takich sytuacjach jak:

Czasem nie da się uchronić przed pluskwami, jednak można skutecznie z nimi walczyć.

Dowiedz się więcej i bądź na bieżąco na blogu o zwalczaniu szkodników Stander.pl

Pluskwy domowe preferują ciemne i bezpieczne dla nich miejsca. Swoje siedziska tworzą w otoczeniu materiałów, drewna lub papieru, więc szukając ich, należy dokładnie sprawdzić:

W przypadku dużego zaawansowania, prawdopodobnie będzie to kilka podobnych do siebie miejsc. Niestety, jeśli pluskwy pojawiają się w mieszkaniach w bloku, prawdopodobnie znajdują się one również w sąsiednich lokalach. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to konfrontacja z sąsiadami, czy nie znaleźli oni u siebie śladów obecności tych pasożytów i ustalić z nimi plan działania.

W przypadku obiektów hotelowych i akademików, gdzie rotacja osób jest naprawdę duża, problem będzie rozprzestrzeniał się z zaskakującą szybkością. Najsensowniejszym rozwiązaniem w takich sytuacjach, jest zamknięcie obiektu na kilka dni i przeprowadzenie prac deratyzacyjnych - niestety, w przypadku akademików jest to niemożliwe do wykonania.

Jak pozbyć się pluskwy domowej?

Porad i domowych sposobów na pozbycie się pasożytów jest mnóstwo, jednak trzeba powiedzieć sobie otwarcie, że nie należą one do najskuteczniejszych sposobów walki z problemem. Często można znaleźć informacje, że jedynym skutecznym pomysłem jest wyrzucenie wszystkich mebli, ubrań i przeprowadzka do innego mieszkania - jednak nie każdy posiada takie możliwości, a można powiedzieć nawet, że takie działanie jest bezsensowne.

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z profesjonalną firmą DDD, z którą zostaną zaplanowane dalsze działania.

Pluskwy domowe są zabijane we wszystkich stadiach rozwoju (nawet jaja), przy temperaturze 45 stopni, więc większość rzeczy materiałowych należy uprać - kanapy i elementy wyposażenia, można potraktować parą, jednak lepiej zrobić to profesjonalnie, by niczego nie zniszczyć. Mniejsze przedmioty można potraktować odwrotną temperaturą i po prostu je zamrozić - przetrzymanie ich w temperaturze - 20 stopni w ciągu 10 godzin, równie skutecznie rozwiąże problem.

Ostatnim już krokiem jest oprysk środkami chemicznymi lub zamgławianie ULV. Którą metodę wybrać? Oprysk ciśnieniowy jest z pewnością tańszy, jednak zamgławianie ULV jest dokładniejsze, ponieważ preparat bakteriobójczy jest rozprowadzany w tak rozbitej formie, że dociera do wszystkich zakamarków i szczelin mieszkania.

Red.