Pełna wersja

Typologia kasków motocyklowych

2018-07-04 13:21

Kask jest niezbędnym elementem ubioru motocyklisty. Jego podstawową funkcją jest ochrona głowy przed urazami. Poza tym, przy upadku amortyzuje on uderzenie i zabezpiecza kręgi szyjne. Kask może być wykonany z polimeru czyli plastiku, albo kompozytu. Lepsze jakościowo są produkty kompozytowe, które nie tracą swoich właściwości nawet po kilku latach użytkowania. Wyróżnia się kilka typów kasków, które dopasowuje się do posiadanego pojazdu.

Kask crossowy

Jest on najczęściej wybierany do tzw. jazd off-road czyli po bezdrożach. Takie kaski używają posiadacze enduro, quad, cross i ATV. Cechą charakterystyczną kasku jest widocznie wysunięta szczęka i daszek. Zazwyczaj ochraniacze crossowe nie mają w zestawie szybki, dlatego kupuje się do nich osobne gogle. Wersje wyposażone w ochronne szyby to dual sport. Specyficzna konstrukcja kasku zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i możliwość swobodnego oddychania. Poza tym, produkt wyposażony jest w filtr do wyłapywania kurzu i pyłku. Daszek w kasku crossowym jest ochroną przeciwsłoneczną. Szeroki wybór kasków i akcesoriów motocyklowych dostępny jest online np. na: akcesoriamotocyklowe.pl. Firma proponuje produkty zarówno dla pojazdu jak i użytkownika.

Kask otwarty (jet) i kask weteran

Kaski otwarte używane są przez właścicieli skuterów, albo chopperów. Charakteryzują się one odsłoniętą szczęką, dlatego nie zaleca się ich dla posiadaczy szybkich motocykli. Weteran, albo inaczej orzeszek czy hitlerek wybierany jest przez użytkowników starszych motocykli - klasycznych, albo retro. Kask ten nie posiada ani szybki, ani nie zapewnia większej ochrony.

Kask integralny i kask szczękowy

Kask integralny (zamknięty) jest tak skonstruowany, że zakrywa całą twarz i głowę, przez co jest sztywniejszy od wcześniej opisywanych. Zapewnia dobra ochronę i jest rekomendowany do każdego rodzaju motocykla. W kasku szczękowym dolna część odchyla się do góry. Ten typ ochraniacza jest nieco droższy od integralnego. Ruchoma szczęka pozwala np. pić i jeść bez konieczności zdejmowania kasku.

Najlepiej wyposażone i najbezpieczniejsze są kaski integralne i szczękowe. Odradza się korzystania z orzeszków, bo nie zapewniają należytej ochrony głowy. Modele z najwyższej półki posiadają dodatkowe elementy takie jak: pompowane poduszki, możliwość instalacji intercomu czy bezpieczne zdejmowanie podczas wypadku i ruchome wnętrze. Ceny kasków wahają się od kilkudziesięciu do nawet 3 tys. zł. Przy wyborze kasku, poza wartością na metce, warto wziąć pod uwagę np. zapięcie. Najlepszym jest DD, którego konstrukcja uniemożliwia dostanie się piasku czy ziemi do mechanizmu. Poza tym, ważne by przyjrzeć się wyściółce. Może ona być wykonana ze zwykłego materiału jak bawełna, albo z termoaktywnego, który na bieżąco wchłania wilgoć. Zakup kasku nie jest rzeczą prostą, dlatego warto w razie potrzeby poprosić o pomoc konsultanta.

Red.