Pełna wersja

Ubezpieczenie grupowe - wady i zalety

2018-07-05 13:15

Według Diagnozy Społecznej 2015 co trzeci Polak (30,4%) miał wykupione ubezpieczenie grupowe, a 27,6% indywidualną polisę na życie. Różnica nie jest zbyt duża, jednak pojawia się pytanie, czy wszyscy ubezpieczeni analizowali swój wybór, czy może skorzystali z "okazji". Warto poznać wady i zalety ubezpieczenia grupowego.

Na czym polega ubezpieczenie grupowe?

Grupowe ubezpieczenie na życie to polisa oferowana najczęściej w ramach umowy z pracodawcą. Osoba zatrudniająca się w danej firmie, która ma zakupioną polisę na życie, lub pracownik firmy decydującej się na skorzystanie z takiej usługi towarzystwa ubezpieczeniowego, może przystąpić do ubezpieczenia na z góry ustalonych warunkach między przedsiębiorstwem a ubezpieczycielem. Niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy stażu pracy każdego pracownika obowiązuje stała stawka, a jedynym warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia jest umowa o prace lub umowa zlecenie.

Zalety ubezpieczenia pracowniczego

Dla wielu osób niska składka może być niezwykle atrakcyjnym argumentem do skorzystania z ubezpieczenia na życie (zobacz tutaj). Wpływ na to ma skala - towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć cenę ze względu na to, że podpisując jedną umowę zyskuje nawet do kilkudziesięciu klientów.

Dodatkowo zasady przystąpienia do ubezpieczenia grupowe nie są tak restrykcyjne, jak w przypadku polisy indywidualnej. Dzięki temu osoby z problemami zdrowotnymi lub starsze także mogą skorzystać z ochrony. Należy przy tym jednak być uważnym i dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których mogą znaleźć się wyłączenia utrudniające otrzymanie świadczeń. Przy tym przystąpienie do ubezpieczenia dla pracownika jest znacznie uproszczone niż w przypadku procedury związanej z zakupem ubezpieczenia indywidualnego.

Dla samego pracodawcy skorzystanie z polisy grupowej także może być opłacalne. Jeśli opłaca składki swoich pracowników, może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Wady polisy grupowej

Największą wadą ubezpieczenia pracowniczego jest mała elastyczność. Niezależnie od stanu zdrowia, wieku czy potrzeb pracownicy mogą wybrać jedną z kilku opcji proponowanych przez towarzystwo. Nie ma jednak możliwości dowolności w rezygnacji czy korzystania z poszczególnych elementów polisy. Dobrym przykładem jest przypadek, w którym osoba starsza płaci składkę na ubezpieczenie gwarantujące świadczenie po urodzeniu dziecka.

Niewielka kwota ubezpieczenia jest wynikiem niskich składek. Przez to nie można liczyć na zbyt wysokie odszkodowania. Warto mieć to na uwadze i jeśli oczekujemy pełnej ochrony, dobrym pomysłem jest przemyślenie zakupu polisy indywidualnej.

Problemem może być długi okres karencji, który często pojawia się w przypadku grupowych ubezpieczeń. Może trwać nawet do kilku miesięcy i jest to okres, kiedy składki są już opłacane, ale nadal nie jest się objętym ochroną.

Red.