24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Od tego momentu mija 99 lat. Polskie Święto Policji ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995. W całym kraju organizowane są uroczystości, biłgorajscy policjanci świętowali w środę, 11 lipca. Ze względu na trwający remont Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju obchody przeniesiono na teren polany Dąbrowa w Aleksandrowie.
Uroczystości z okazji Święta Policji rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy, następnie zorganizowano akademię. W wydarzeniu uczestniczyli: I zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Radek Bąchór, starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, jak również przedstawiciele samorządów miast i gmin z terenu powiatu biłgorajskiego. Nie zabrakło I zastępcy komendanta powiatowego policji mł. insp. Ryszarda Smolucha, jak również byłego komendanta KPP w Biłgoraju insp. Ryszarda Piłata. Obecni byli także: wiceprezes biłgorajskiego sądy Henryk Kiesz, prokurator rejonowy Marek Głowala, sędzia Marzena Chmiel, komendant Komendy Powiatowej PSP Wiesław Krent, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Piotr Mróz i nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów Stanisław Nawrocki oraz wiceprezes stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski Aleksander Bełżek.
Wszystkich gości witał komendant Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju podinsp. Marek Jamroz. Przypomniał historię powstania polskiej policji, podkreślił, że to odzyskanie niepodległości, które nastąpiło w 1918 roku wymuszało budowę od podstaw aparatu władzy publicznej suwerennego państwa, do których zalicza się również policja. Pierwszym komendantem powiatowym policji w Biłgoraju był podkomisarz Józef Ziółkowski, następnie funkcje tę pełnili: komisarz Gracjan Kornacki, podkomisarz Julian Kulik, podkomisarz Edmund Kononowicz, komisarz Anatoliusz Kurzaniecki. Policja w obecnym kształcie funkcjonuje od 1990r., to wtedy przestała istnieć milicja obywatelska. W 1990r. polska policja znalazła się w rodzinie policji demokratycznego świata i jest kontynuatorką najlepszych tradycji służb policyjnych minionych 99 lat.
Podinsp. Marek Jamroz przypomniał, że służba w policji należy do niebezpiecznych, o czym świadczą statystyki. - Od 1990r. do tej chwili podczas służby zginęło ok. 120 policjantów, zginęli podczas zatrzymywania przestępców, w wypadkach i podczas rozlicznych interwencji, pomagając innym ludziom, ratując ich zdrowie i życie - mówił komendant. Odnosząc się do sytuacji w powiecie biłgorajskim podkreślił, że mimo, iż policjanci notują dużą ilość takich przestępstw jak kradzieże, włamania, to ich wykrywalność jest na bardzo wysokim poziomie. Za skuteczność podziękował funkcjonariuszom i wyraził zadowolenie, że wysiłki policjantów są wysoko oceniane przez obywateli.
- W tym szczególnym dniu składam wam wyrazy najwyższego uznania i podziękowania za rzetelną i ofiarną służbę, trud i oddanie są godne szacunku. To wy często podejmujecie decyzje, od których zależy życie i zdrowie ludzi. Dziękuję za zaangażowanie i za to, że nie bacząc na niedogodności realizujecie niełatwe przecież zadania służbowe - podsumował komendant Jamroz.
Adres okolicznościowy do biłgorajskich policjantów skierował komendant wojewódzki insp. Robert Szewc. - Dzisiejsza rzeczywistość stawia na różne wyzwania i wybory, które nie będą miały wpływu na kształt formacji w przyszłości. Żeby dotrzymać kroku nowym wyzwaniom musimy ciągle podnosić swoje kwalifikacje, tak, aby policja kojarzyła się z kompetencją i profesjonalizmem. Poczucie bezpieczeństwa dla każdego z nas stanowi wartość bezcenną. Niezwykle ważne jest tworzenie platformy współpracy ze społecznością lokalną, wsłuchiwanie się w jej głos jest warunkiem niezbędnym w budowaniu systemu bezpieczeństwa. W tym szczególnym dniu pragnę podziękować za trudną i pełną poświęcenia pracę - napisał.
I zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Radek Bąchór dodał, że policja jest tą organizacją, która już od 100 lat dba o bezpieczeństwo wewnętrzne, zapewniając siły i środki, które zapewniają wolność, co nabierają wyjątkowego znaczenia właśnie z setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Policjant powinien postępować według trzech wartości, tj. prawda, dobro i piękno. Piękno można obserwować chociażby w umundurowaniu funkcjonariuszy, dobro staramy się pomnażać podczas całej naszej służby, a jeśli chodzi o prawdę to służymy opierając się na przepisach prawa broniąc bezpieczeństwa państwa i całej ojczyzny - mówił insp. Bąchór.
Podczas środowej uroczystości nie mogło zabraknąć awansów na wyższe stopnie zawodowe. Awansowano 35 funkcjonariuszy, nagrody KWP otrzymało 8 policjantów, nagrody KGP 7 policjantów oraz 2 cywilnych pracowników policji.
wanse policjantów Komendy Powiatowej Policji w Biłgorajuna stopnie w korpusach
z okazji Święta Policji w dniu 24 lipca 2018 roku
Komisarza:
1. podkom. Wiesław Garbacz
Aspiranta sztabowego:
1. st. asp. Wojciech Bondyra
2. st. asp. Tomasz Chołota
3. st. asp. Mirosław Iwańczyk
4. st. asp. Marcin Mróz
5. st. asp. Piotr Senetra
6. st. asp. Adam Sołtys
7. st. asp. Grzegorz Terejko
8. st. asp. Mirosław Wierzbowski
9. st. asp. Adam Granda
10. st. asp. Jacek Ziembicki
11. policjant Wydziału Kryminalnego
Aspiranta:
1. mł. asp. Marcin Król
2. mł. asp. Piotr Kulik
3. mł. asp. Dawid Potocki
Młodszego aspiranta:
1. sierż. szt. Daniel Adamowicz
2. sierż. szt. Paweł Mróz
3. sierż. szt. Łukasz Wojnas
4. policjant Wydziału Kryminalnego
Sierżanta sztabowego:
1. st. sierż. Paweł Gromadzki
2. st. sierż. Marek Lis
3. st. sierż. Marcin Pleskacz
4. st. sierż. Daniel Popowicz
5. st. sierż. Mariusz Smolak
6.st . Sierż. Krzysztof Szabat
Starszego sierżanta:
1. sierż. Krzysztof Malinger
2. sierż. Marcin Myszka
3. sierż. Łukasz Peć
Sierżanta:
1.st . post. Łukasz Czuchra
2. st. post. Paweł Korba
3. st. post. Michał Koziara
4. st. post. Teresa Woziwoda
5. policjant Wydziału Kryminalnego
Starszy posterunkowy:
1. post. Milena Kiszka
2. post. Joanna Orłowska
3. policjant Wydziału Kryminalnego