W powiecie biłgorajskim w ramach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju funkcjonuje jedna Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza (JRG). Siły PSP są wspierane przez 119 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 88 jednostek posiada samochody pożarnicze wraz z wyposażeniem, a 31 - jedynie motopompy z podstawową armaturą gaśniczą i w większości przypadków środek transportu.
Istotnym elementem wpływającym na stan bezpieczeństwa pożarowego jest posiadanie odpowiednich zasobów wodnych do celów gaśniczych. W powiecie biłgorajskim na 191 miejscowości 179 posiada wystarczające zasoby wodne. W 12 miejscowościach zasoby wodne są niewystarczające, w tym 6 miejscowości nie posiada żadnych zasobów wody do celów gaśniczych. Są to kolonie lub osady o niewielkiej liczbie mieszkańców (Margole, Bukowiec, Podlas, Trzepietniak, Żelebsko, Wolaniny).
Przeprowadzone działania rozpoznawcze określiły, że największe zagrożenie pożarowe na terenie powiatu biłgorajskiego występuje na terenach leśnych i rolniczych oraz w gospodarstwach rolnych. Duża liczba pożarów w tej grupie obiektów związana jest przede wszystkim z nagannym postępowaniem ludzi wypalających suche trawy i pozostałości roślinne na łąkach i nieużytkach. Pożary te bardzo często rozprzestrzeniają się na tereny leśne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.
W powiecie biłgorajskim nie występują typowe powodzie. Z powodu intensywnych lub długotrwałych opadów deszczu, nagłych roztopów czy przyboru wód w ciekach
i zbiornikach wodnych powodujących wystąpienie wody z koryta rzeki bądź przerwanie obwałowania zbiornika, zdarzają się lokalne podtopienia terenów i obiektów (pojedynczych lub niewielkiej grupy). Szacuje się, że powierzchnia zalewowa przy tego typu podtopieniach może wynieść kilkadziesiąt ha, a ewakuacji może wymagać ok. 100-120 osób.
Na terenie powiatu nie występują typowe zbiorniki retencyjne, nie ma także wałów przeciwpowodziowych. Istniejące zbiorniki wodne mogą dodatkowo przyjąć ok. 200 tys. m 3 wód powodziowych z lokalnych rzek zasilających te zbiorniki.
Zagrożenia związane z przetwarzaniem i magazynowaniem materiałów pożarowo niebezpiecznych i pyłów oraz zagrożenia chemiczne i ekologiczne występują sporadycznie, a ich ewentualny zasięg jest w większości przypadków bardzo ograniczony.
W celu poprawy stanu bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu należy kontynuować przynoszące efekty działania kontrolno-rozpoznawcze w obiektach i na terenach najbardziej zagrożonych, propagować zasady bezpiecznego użytkowania obiektów i urządzeń, w szczególności przestrzegać zakazu wypalania łąk i pozostałości roślinnych.
W roku 2017 zaobserwowano wzrost o 15% ogólnej liczby zdarzeń w stosunku do roku 2016 jakie powstały na terenie powiatu biłgorajskiego, tj. z 618 zdarzeń do 682. Znacznie zwiększyła się ogólna liczba pożarów z 239 w 2016 r., na 296 w 2017 r., uzyskując poziom powyżej średniej z ostatnich 10 lat. Ogólna liczba miejscowych zagrożeń wzrosła z 334 w 2016 r., na 386 w 2017 r. Zaś ilość alarmów fałszywych zmalała z 45 na 30 (1 złośliwy, 20 w dobrej wierze oraz 9 z instalacji wykrywania pożaru).
Najwięcej pożarów powstało w sierpniu (51) i w kwietniu (42), zaś najmniej we wrześniu (10). Najwięcej miejscowych zagrożeń odnotowano jak w październiku (55) i lipcu (50), zaś najmniej w styczniu (16).
Wśród pożarów największą grupę stanowiły pożary małe (87%), natomiast wśród miejscowych zagrożeń dominowały zagrożenia lokalne (88%). Blisko 40% wszystkich pożarów stanowiły pożary związane z działalnością rolniczą. W grupie tych pożarów 56% stanowiły pożary nieużytków rolnych. 20% wszystkich pożarów stanowiły pożary związane z eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwo stałe.
Dzięki szybkiemu alarmowaniu i wysokiej skuteczności działań pożary lasów ograniczały się w większości (82%) do pokrywy gleby; 80% z nich nie przekroczyło rozmiarów pożaru małego.
Wśród miejscowych zagrożeń najliczniejszą grupę stanowiły działania mające związane z wypadkami i kolizjami drogowymi (35%) oraz usuwaniem skutków silnych wiatrów (23%). Zdarzenia w komunikacji drogowej najczęściej powstawały na terenie miasta Biłgoraj, gminy Biłgoraj oraz na terenie gmin Frampol, Tarnogród i Obsza (łącznie 64%).
Według statystyk w trakcie prowadzonych działań ratowniczych wśród uczestników zdarzeń odnotowano 5 ofiar śmiertelnych i 187 rannych, w tym 22 dzieci.