Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali wójt gminy Turobin Eugeniusz Krukowski, będący pomysłodawcą zorganizowania festiwalu, ksiądz dziekan Władysław Trubicki oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Trumińska. W ten szczególny klimat piosenki patriotycznej wprowadziła licznie przybyłych uczestników i gości Kapela Turobińska, po czym rozpoczęły się prezentacje. Na scenie wystąpiło 23 wykonawców, w tym chóry, zespoły i soliści. Konferansjerzy, Izabela Morawska i Adam Romański czuwali nad tym, by panowała miła, serdeczna atmosfera i zapraszając na scenę poszczególnych uczestników, starali się przybliżyć widzom postaci solistów i zespoły.
W trakcie Festiwalu można była dołączyć do honorowych krwiodawców. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbywała się zbiórka krwi, zorganizowana z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Naszym hasłem było "100 dawców na 100 lecie Odzyskania Niepodległości". Tego typu akcja była zorganizowana po raz pierwszy. Zgłosiło się 68 chętnych do oddania krwi. Niestety nie wszystkim udało się pozytywnie przejść wstępną weryfikację. W sumie pobrano krew od 55 osób, czyli blisko 25 litrów. Oddawanie krwi to też jedna z form patriotyzmu. Krwi nie da się wyprodukować, więc jeśli tylko ktoś może powinien się nią podzielić, to nic nie kosztuje, nie boli, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia dawcy ale jest - czasem jedyną szansą - na życie i/lub zdrowie dla biorcy.
Po mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Dominika w Turobinie, będącej zwieńczeniem II Festiwalu Piosenki Patriotycznej odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W świątyni zabrzmiały dźwięki znanych i uwielbianych przez Polaków piosenek żołnierskich z okresu I i II wojny światowej. “Ułani, ułani", “Przybyli ułani pod okienko", “Rozkwitały pąki białych róż", “Hej chłopcy, bagnet na broń" czy “Rozszumiały się wierzby płaczące", to utwory, które zna każdy Polak, które w każdym z nas wywołują moc wzruszeń, poczucie narodowej dumy i jedności. Nic więc dziwnego, że nie było końca oklaskom. Na zakończenie koncertu chór zaintonował “Boże, coś Polskę".
Po koncercie odbyło się uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom dyplomów i statuetek za udział w festiwalu. Z ramienia organizatorów wręczali je Wójt Gminy Eugeniusz Krukowski oraz Ksiądz Dziekan Władysław Trubicki, Po uhonorowaniu uczestników festiwalu przyszedł czas na długo oczekiwany moment - ogłoszenie wyników i laureatów II Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie.
Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący, Sławomir Niemiec - instruktor muzyki z Biłgorajskiego Centrum Kultury, Edyta Prokopiuk - instruktor muzyki, kierownik Kapeli Turobińskiej, Henryk Bochniak, emerytowany nauczyciel muzyki, członek wielu zespołów wokalno - instrumentalnych, Halina Wróblewska - chórzystka, Sławomir Kwiatkowski - chórzysta, podczas oceny prezentacji festiwalowych brała pod uwagę walory wokalne, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcą II Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie został Chór Męski Klucz z Majdanu Starego. Miejsce II zajął zespół Iskierki z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu, który zaprezentował “Wolność" Marka Grechuty. III miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka festiwalu - Maja Zdun. Nagrody dla zwycięzców ufundował wójt gminy Turobin Eugeniusz Krukowski.