Pełna wersja

Tlenoterapia - zalecenia i przeciwwskazania

2018-09-24 13:56

Wydaje się, że tlenoterapia to nic innego, jak zabieg oparty na podawaniu tlenu w jego czystej postaci. Generalnie nie do końca jest to prawdą, ponieważ w praktyce to znacznie bardziej zaawansowana kuracja, w której powszechne okazuje się wykorzystanie specjalistycznego sprzętu medycznego w formie koncentratorów tlenu.

Konkretne etapy

Zanim poddamy się tlenoterapii, obowiązkowo trzeba wykonać profesjonalny pomiar wieku tlenowego, czyli mówiąc w skrócie - określić status tlenowy. Jest to niezbędny krok do tego, aby móc optymalnie dopasować dawkę tlenu, a co za tym idzie jednoznacznie ustalić, jak długo ma trwać pojedyncza sesja. Oczywiście nie jest to bolesne, a pozyskiwane dane z reguły są przetwarzane komputerowo, w konsekwencji czego uzyskiwany jest bezbłędny, wiarygodny wynik. Musimy pamiętać jednakże, że liczba lat nie jest równa wiekowi tlenowemu. Bardzo często osoba młoda, ale o słabej kondycji może być "tlenowym starcem" i odwrotnie. Następny punkt to podanie specjalnego koktajlu witaminowego, w tym kwasu foliowego, mikroelementów, koenzymu Q10, witamin A, E oraz C. W ten sposób neutralizowane są wolne rodniki, a tlen lepiej się wchłania. Następny punkt to już samo zastosowanie koncentratora. Nie musisz inwestować w kosztowny sprzęt na własną rękę. Dużo lepszym wariantem okazuje się skorzystanie z atrakcyjnych ofert wypożyczalni specjalizujących się w dystrybucji tego rodzaju urządzeń, których przykładem jest doświadczona marka Elektrotechmed.

Nie dla wszystkich

Teoretycznie tlenoterapia leczy i stanowi zabieg o charakterze medycznym, ale jak wszystko - ma ona swoje zalety i wady. Nie dla każdego jest to dobre rozwiązanie, dlatego warto wiedzieć, jakie są określone przeciwwskazania do korzystania z koncentratorów tlenu. Nie zaleca się takich kuracji ludziom chorującym na rozmaite schorzenia przewlekłe, pacjentom ze zdiagnozowaną padaczką, alergikom, osobom z nadczynnością tarczycy, kobietom w ciąży, małym dzieciom poniżej szesnastego roku życia, cierpiącym na migreny, po przeszczepach organów, przy antybiotykoterapii i u osób z silnymi stanami zapalnymi.

Red.