Pełna wersja

Pożyczki pozabankowe - pytania, które powinniśmy sobie zadać

2018-10-05 14:41

Dla milionów osób w całej Europie pożyczki pozabankowe stały się czymś w rodzaju nowego standardu pożyczania pieniędzy. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że o ile tradycyjne pożyczki zazwyczaj udzielane są na konkretny cel, o tyle w przypadku tych drugich dostęp do środków jest wygodniejszy i łatwiejszy.

Usługi alternatywnych pożyczkodawców cieszą się popularnością zwłaszcza, gdy potrzeba stosunkowo niewielkiej sumy pieniędzy tak szybko, jak to możliwe.

Niestety fakt, że pożyczki pozabankowe są łatwo dostępne może nieść za sobą niebezpieczeństwo. W końcu wystarczy tylko podać kilka szczegółów w internetowym formularzu, poczekać kilka godzin i już można cieszyć się z pieniędzy - co zatem może pójść nie tak?

Problemem może być zatem to, że tak łatwy dostęp do pieniędzy może powodować, że po pożyczki pozabankowe sięgną osoby, które albo wcale ich nie potrzebują, albo mogą mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Dlatego warto zadać sobie kilka prostych pytań, zanim zdecydujemy, że będziemy ubiegać się o pożyczkę:

Czy naprawdę potrzebuję pożyczki?

Zawsze warto pamiętać, że istnieje różnica między potrzebą a chęcią uzyskania pożyczki. Od czasu do czasu każdemu z nas przydałaby się dodatkowa gotówka, ale nie warto zaciągać zobowiązań, jeśli nie jest to absolutnie koniecznie. Zatem jeśli nie możesz powiedzieć, że naprawdę potrzebujesz pożyczki, lepiej zastanów się dwa razy zanim zaczniesz się po nią ubiegać.

Czy mogę zaufać pożyczkodawcy?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz otrzymać pożyczkę, najważniejsze żeby wybrać firmę cieszącą się dobrą opinią. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz jest wpadnięcie w sidła podejrzanej firmy pożyczkowej, która będzie co miesiąc naliczać opłaty i odsetki, na których spłatę nie będziesz w stanie sobie pozwolić.

Czy rozumiem zapisy dotyczące opłat i odsetek?

Pamiętaj, że to do Ciebie należy dokładne zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji, którą stosuje pożyczkodawca. Zazwyczaj, w przypadku pożyczek pozabankowych, są one stosunkowo łatwe do zrozumienia. Co do zasady, im krótszy okres spłaty, tym łatwiej obliczyć koszty zobowiązania.

Czy jestem pewien/-a, że będę w stanie spłacić pożyczkę?

Przed wysłaniem aplikacji, warto poważnie zastanowić się czy będziesz w stanie spłacić pożyczkę zgodnie z umową. Nawet, jeśli istnieje 1% niepewności to nie jest to dobry okres na zaciąganie pożyczki pozabankowej.

Czy w grę wchodzi wcześniejsza spłata?

Nie zaszkodzi także sprawdzić, czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki. Jeśli tak, to jakie koszty będą się z tym wiązać? Nie zakładaj z góry, że będą one takie same, co w przypadku spłaty zgodnie z harmonogramem.

Czy przeczytałem/-am warunki umowy?

Na koniec, warto pamiętać by poświęcić na przeczytanie warunków umowy tak dużo czasu, jak to koniecznie. W końcu podpisując taką umowę zgadzamy się z jej wszystkimi postanowieniami. Ubieganie się o pożyczkę pozabankową bez wcześniejszego zapoznania się z umową jest niezwykle niebezpiecznym krokiem.

Red.