Pełna wersja

Przypadek odry w biÅ‚gorajskim szpitalu

2018-11-17 09:46

W ostatnich tygodniach w biÅ‚gorajskim szpitalu przebywaÅ‚ chory, u którego potwierdzono odrÄ™. WedÅ‚ug informacji Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologiczna pacjent nie jest mieszkaÅ„cem powiatu biÅ‚gorajskiego.

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która rozprzestrzenia się drogą powietrzno-kropelkową. Pierwsze objawy choroby takie jak gorączka, kaszel, katar, osłabienie, bóle mięśni, łatwo pomylić z grypą lub przeziębieniem. Następnie u chorego pojawia się zaczerwienienie oczu i światłowstręt. Po 3-5 dniach od wystąpienia objawów grypopodobnych pojawia się plamisto-grudkowa wysypka. Zaczyna się na linii włosów za uszami, następnie zajmuje twarz, szyję, tułów i kończyny.

Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, w okresie występowania objawów grypopodobnych. Następnie zakaźność zmniejsza się, lecz utrzymuje się do 3 dni od pojawienia się wysypki.

Przed zachorowaniem na odrę skutecznie chroni szczepienie. Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skojarzonej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-15 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną. Osoba, która nie chorowała na odrę i nie została zaszczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku kontaktu z osobą chorą z ok. 98% prawdopodobieństwem ulegnie zakażeniu.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 r. odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę, najwięcej w województwie mazowieckim. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58.

Do 5 października 2018 r. na terenie Unii Europejskiej najwięcej przypadków zachorowań na odrę odnotowano w Rumunii (5 100), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań zarejestrowano na Ukrainie (ponad 32 tys.), w Rosji (1 953) i Serbii ( 5 741).

W biłgorajskim szpitalu hospitalizowany był chory z objawami odry. Jak wyjaśnia Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Biłgoraju pacjent nie jest mieszkańcem naszego powiatu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zachorowanie dotyczyło kobiety pochodzenia ukraińskiego.

Red.