Rozmiar obuwia na deskę
Rozmiar butów snowboardowych wybiera się nieco inaczej niż w przypadku obuwia do chodzenia. Wkładka może mieć kilka milimetrów więcej aniżeli długość stopy, ponieważ do jazdy zakłada się zazwyczaj grube skarpety. Niemniej, nie powinna ona przekraczać 0,5 cm. Podczas mierzenia warto stanąć na wyprostowanych nogach, a następnie przejść się, aby ocenić, czy obuwie nigdzie nas nie uwiera. Następnie należy dokładnie zasznurować jak najmocniej buty i ugiąć nogi w kolanach. Jeżeli palce nadal dotykają mocno wkładki, to znak że rozmiar jest nieco za mały.
Sztywność obuwia
Tego rodzaju parametr podawany jest zazwyczaj w skali od 1 do 10. Flex, ponieważ tak określa się sztywność obuwia, dobiera się pod kątem zaawansowania snowboardzisty. Co to oznacza w praktyce? Osobom początkującym zaleca się wybór obuwia, którego flex wynosi 4-5, wówczas będzie to but średnio twardy, co pozwoli na dobre wyczucie podczas jazdy, a zwłaszcza w czasie skrętów. Obuwie ze średnim flexem dedykowane jest przede wszystkim do nauki podstaw freeride'u czy freestyle'u. Bardziej zaawansowane modele posiadają flex na poziomie 9-10 i przeważnie są znacznie droższe. Pod tym względem świetnie sprawdzi się zwłaszcza obuwie snowboardowe znanej marki Northwave. Wyróżnia je bowiem wysoka jakość użytych materiałów, które cechuje dobra wytrzymałość, nawet w trudnych warunkach zjazdowych.
Typ wiązania
Obuwie snowboardowe może posiadać różne typy wiązań, dlatego warto je poznać, zanim jeszcze zdecydujemy się na konkretny model. Wśród wiązań wyróżnia się:
- klasyczne sznurówki - coraz rzadziej spotykane w specjalistycznym obuwiu, ponieważ ich zawiązanie wymaga użycia siły, co niekoniecznie sprawdza się, chociażby w przypadku dzieci;
- system BOA - specjalny system szybkiego wiązania, który składa się ze stalowej linki zwijanej przy użyciu mechanizmu;
- szybki system wiązań - polega na zacisku linki zamocowanej przy górnej strefie buta doceniany głównie za dużą wytrzymałość;
- wiązanie dwustrefowe - w tym systemie użyta jest plecionka linkowa, która dzieli się na dwie części, Oddzielnie regulowana jest moc zaciśnięcia dolnej strefy, co pozwala na dobre dopasowanie trzymania pięty, a osobno górna strefa odpowiedzialna za twardość buta.
Jak wybrać dobre obuwie?
Podczas zakupu butów snowboardowych nie należy oszczędzać i wybierać najtańszych modeli. Duże znaczenie mają materiały zastosowane w ich produkcji. Nie powinny przepuszczać wody, dlatego dobrze, gdy składają się z przynajmniej dwóch warstw. Ich wnętrze musi być ocieplone, niezbędny jest także system odprowadzania wilgoci. Równie ważna będzie oddychalność, aby stopa podczas jazdy nie przegrzewała się. Coraz więcej osób stawia jednocześnie na modny design, dlatego współczesne buty snowboardowe wyróżniają się ciekawymi połączeniami kolorystycznymi.