Pełna wersja

Starsze małżeństwo straciło oszczędności

2019-01-25 14:43

Policjanci biÅ‚gorajskiej komendy otrzymali wczoraj cztery zgÅ‚oszenia o próbach wyÅ‚udzeÅ„ pieniÄ™dzy od mieszkaÅ„ców naszego miasta w wieku od 80 do 82 lat. Niestety w jednym z przypadków starsze małżeÅ„stwo straciÅ‚o oszczÄ™dnoÅ›ci. Policjanci poszukujÄ… oszustów i po raz kolejny apelujÄ… o rozwagÄ™ oraz ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj biłgorajscy policjanci otrzymali cztery zgłoszenia o próbie wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców naszego miasta w wieku od 80 do 82 lat. Wszystkie dotyczyły próby wyłudzenia od nich środków finansowych metodą na tzw. "wnuczka". Jak ustalili funkcjonariusze, do zgłaszających dzwoniła kobieta lub mężczyzna, podający się za członka rodziny z informacją, że pilnie potrzebują pieniędzy.

- Trzy mieszkanki Biłgoraja szybko się zorientowały, że mają do czynienia z próbą oszustwa i na szczęście nie przekazały nikomu pieniędzy a o zdarzeniu powiadomiły policjantów. Niestety w jednym z przypadków 80-latek wraz z żoną uwierzyli kobiecie podającej się za bliską im osobę i stracili ponad 20 tys. zł - informuje sierż. sztab. Joanna Klimek, oficer prasowy KPP w Biłgoraju.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Prowadzone przez policjantów akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Seniorzy ostrzegani są o tego typu oszustwach za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz przez policjantów, którzy organizują spotkania z osobami starszymi. Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje działania. Wymyślają coraz to inne metody. Oszuści są bezwzględni i wykorzystują różne preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

JK/Red.