Pełna wersja

Podolog - czy to dobry zawód?

2019-02-10 11:07

Dziedzina, która dopiero rozwija się w Polsce, zajmuje się pielęgnacją stóp zdrowych, ale też pielęgnacją i korekcją stóp, które są zmienione chorobowo. Sprawna kondycja dolnych kończyn jest niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania, dlatego oferty gabinetów podologicznych cieszą się tak dużym uznaniem. Na czym polega specyfika tego zawodu?

Czym zajmuje się podolog?

Jego zadaniem jest rozpoznawanie zmian patologicznych na stopach i przeciwdziałanie powstawaniu w ich wyniku zmian w obrębie stóp. Przyczyny chorób i zwyrodnień stóp są różne, dlatego podolog pozostaje w ścisłej współpracy z lekarzami innych specjalizacji, w tym ortopedami, dermatologami, chirurgami i diabetologami. Pozwala to dotrzeć do źródła problemu i tym samym zlikwidować nie tylko objawy, ale również ich przyczynę. W gabinecie podologicznym uzyskać można także pomoc w formie porady. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy w obrębie stóp, warto je natychmiast zidentyfikować.

Czy praca podologa jest trudna?

Nieodpowiednie przygotowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji u pacjenta, w tym nawet uszczerbku na zdrowiu. Konieczne jest zatem konsultowanie się z innymi lekarzami, jeśli ma się do czynienia z przypadkiem nieznanym lub przy którym pojawiają się wątpliwości.

Podolog powinien umieć rozpoznać problem, a więc postawić trafną diagnozę, a następnie zaplanować schemat i kolejne etapy leczenia. Musi być również przygotowany do rozmowy z pacjentem. Ważna jest przede wszystkim wiedza medyczna, farmaceutyczna i techniczna na wysokim poziomie, ale również przekazanie jej w taki sposób, by pacjent zrozumiał, co mu dolega, jakie działania pomogą mu pozbyć się uciążliwego problemu oraz na ile jest możliwe.

Jak zostać podologiem?

Polskie Towarzystwo Podologiczne ubiega się o wpisanie zawodu podologa do rejestru. Konieczne jest ukończenie przynajmniej dwuletniego studium podologicznego oraz zdanie egzaminu przed komisją państwową, wyjaśnia podolog z Foot-Med Kraków. Można również iść na studia specjalistyczne na uczelnie wyższą, jednak obecnie oferta nie jest zadowalająca, gdyż w całej Polsce tylko w trzech miejscach można otrzymać tytuł.

Podologia nie jest jeszcze zbyt popularna, dlatego trudno zdobyć odpowiednią wiedzę. Aby to uczynić, przyszły podolog sam musi znajdować godne uwagi źródła informacji potrzebnych do wykonywania zawodu. Odpowiedzią na te potrzeby są kongresy podologiczne, specjalistyczne szkolenia oferowane przez gabinety podologiczne i firmy produkujące sprzęt i narzędzia.

Red.