Pełna wersja

Ogrzewanie przyszłości? Ekologiczne i wygodne piece na pellet.

2019-02-27 21:00

Jesteśmy świadkami poważnych zmian w kwestii ogrzewania budynków. Tradycyjny węgiel wypierany jest przez bardziej ekologiczne, a także nowocześniejsze sposoby zapewnienia ciepła w domu. Dlatego dużą popularnością cieszą się piece na pellet.

Rosnące zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, bardzo przyspieszyło proces stopniowej rezygnacji z węgla, który niebawem nieuchronnie straci tytuł najpopularniejszego surowca do ogrzewania w Polsce. Wszystko przez większą dostępność pelletu, czyli granulatu pozyskiwanego z odpadów drzewnych, takich jak wióry czy trociny.

Dlaczego pellet wypiera węgiel?

Dawniej elementy powstające po obróbce drewna często były często zwyczajnie wyrzucane lub palone bez wcześniejszego przygotowania. Tymczasem po sprasowaniu w specjalnym urządzeniu powstaje z nich granulat, który jest bardziej kaloryczny. To z kolei przekłada się na wydajność podczas spalania w piecu na pellet. Dla porównania, jeśli palilibyśmy w domu drewnem, uzyskalibyśmy zdolność cieplną równą ok. 4,4 kW/kg. Natomiast w przypadku pelletu wartość ta osiąga nawet 4,9 kW/kg. Okazuje się więc, że dzięki odpowiedniej obróbce, resztki powstałe w trakcie przygotowywania drewna na opał są bardziej efektywne niż samo drewno!

Kolejną zaletą pelletu jest wymiar ekologiczny. Dobrej jakości granulat nie emituje szkodliwych substancji, a dym jest praktycznie niewidoczny. Stąd nasuwa się wniosek, że jest to też rozwiązanie dużo czystsze niż węgiel - również w odniesieniu do naszych domów. Po pierwsze, pellet przechowuje się w wygodnych, 15-kilogramowych workach, a ładując go do pieca na pellet, nie brudzimy sobie rąk. Po drugie, granulat w wyniku spalania daje znacznie mniej popiołu niż węgiel - z tony pelletu uzyskamy zaledwie 3-5 kg popiołu. Dobrze wysuszony produkt będzie również nieszkodliwy dla pieca na pellet, ponieważ resztki powstałe w procesie spalania nie osadzą się na elementach instalacji.

Nowoczesne technologie dla wygody użytkowników

Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie pelletem, będziemy musieli zainstalować specjalny piec na pellet. Najnowsze rozwiązania pozwalają nie tylko uzyskać doskonałą efektywność pracy urządzenia, ale także zwalniają nas z wielu obowiązków, które do niedawna były koniecznością. Na przykład nie musimy już na bieżąco dostarczać do pieca paliwa, gdyż raz zapełniony podajnik sam dozuje ilość pelletu niezbędną do utrzymania wyznaczonej temperatury. W domach o większej powierzchni warto wybrać piec z wentylatorem rozprowadzającym ciepło po pomieszczeniach. Najnowocześniejsze konstrukcje piecy na pellet mogą być również sterowane przy pomocy urządzeń mobilnych także można je uruchomić i eksploatować z każdego miejsca z dostępem do internetu. Sprzedawcy urządzeń grzewczych, tacy jak www.wentor.pl, zapewniają duży wybór modeli takich pieców na pellet.

Warto również dodać, że piece na pellet mogą być również dofinansowywane z programu "czyste powietrze" które służy wymianie przestażałych źródeł ogrzewania na nowoczesne.

Red.